Doprava do Austrálie

Ak sa chystáte do Austrálie, asi najväčšou položkou budú výdavky na dopravu. Našťastie každým rokom je pribúdajú možnosti a ceny dopravy klesajú.

Do Austrálie lieta obrovské množstvo leteckých spoločností. Priamy let z Európy neexistuje, takže niekde budete mať určite medzipristátie. Ak letíte do Austrálie a máte medzipristátie napríklad v Dubaji, Bangkoku, Taipei, Soule alebo kdekoľvek inde, premyslite si, či nechcete pobudnúť deň-dva v danom meste. Lety do Austrálie patria totiž medzi veľmi dlhé a vyčerpávajúce. Počas letu preto nezabudnite mať oblečené niečo veľmi pohodlné a pite dostatok tekutín.

Ceny leteniek sa menia v závislosti od toho, kedy kupujete letenku. Čím skôr, tým lepšie!

 

Vnútroštátna doprava

Austrália je veľmi rozľahlá krajina s obrovskými vzdialenosťami.

 

Letecká doprava

Ak nemáte príliš veľa času a chcete stihnúť toho čo najviac, máte na výber z niekoľkých možností. Populárnymi nízkonákladovými leteckými spoločnosťami s dobrým renomé sú spoločnosti Jetstar Airways – http://www.jetstar.com/ a Tiger Air – https://tigerair.com.au/. Ak kupujete letenku v dostatočnom predstihu, môžete letieť už za 50 eur. Ak kupujete letenku cez uvedené letecké spoločnosti, cena väčšinou neobsahuje batožinu. Tú si môžete dopredu objednať cez rezervačný systém.

 

Auto

Prenájom auta je asi najlepšia možnosť ako precestovať Austráliu. Je veľké množstvo požičovní, ktoré majú rôzne ceny. Čím skôr si auto rezervujete, tým lepšie pre vás.

Asi najpopulárnejšou a cenovo veľmi výhodnou požičovňou je spoločnosť Jucy. Ceny sú dobré a máte aj poistku, ktorá je na trhu najprehľadnejšia. Autá cez túto autopožičovňu sú výhodnejšie, ak si prenajímate vozidlo na dlhšie obdobie. Čím sa riadiť pri výbere auta?

 • Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak prejdete určitý limit, platíte za každý kilometer navyše. V Austrálii sú vzdialenosti mimoriadne veľké. Vyberajte si teda tie, kde je napísané „unlimited kilometres“.
 • Auto určite poistite. Ak sa niečo stane, môžete zaplatiť veľmi vysoké sumy.
 • Jazdí sa na ľavej strane, a preto zvážte či chcete manuál alebo automat. My odporúčame automatickú prevodovku.
 • Prespať v noci v aute len tak na parkovisku je zakázané a hrozí za to pokuta. Prespať smiete len na vyhradených miestach ako sú kempy či caravan park.
 • Asi najpopulárnejším autom na prenájom je karavan, kde máte posteľ, kuchynku a nemusíte tak spať v stane alebo na hoteloch/hosteloch. http://jucy.com.au/?gclid=CjwKEAiA2ve0BRDCgqDtmYXlyjkSJACEPmdwOfJIaaxRDkt-qMV571BmfarL6VlYWvYlwxlUdfpQWBoC7Wzw_wcB. Ceny sú výhodnejšie, ak si vozidlo rezervujete s výrazným predstihom.

Zoznam najpopulárnejších autopožičovní:

Autá

Karavany

Čo potrebujete pri prenájme auta?

 • medzinárodný vodičský preukaz (ten si vybavíte na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 eur a potrebujete predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu);
 • minimálne 2 ročnú skúsenosť pri šoférovaní resp. min 2 roky starý vodičský preukaz

Čo by ste ešte mohli vedieť?

Benzín je tu lacnejší ako na Slovensku. Spoplatnené diaľnice existujú, ale dopravné značenie vás vopred informuje, že takáto diaľnica sa blíži. Existuje však veľa alternatív, ako sa bez poplatkov dostanete do cieľovej destinácie. Väčšina spoplatnených ciest je skôr iba vo veľkých mestách.  Ak potrebujete offline mapu na cesty, osvedčila sa tá od slovenskej firmy Sygic – http://www.sygic.com/. Sygic ponúka nielen podrobné mapy, ale aj informácie o tom, či je cesta spoplatnená s možnosťou výberu diaľnic bez poplatkov.

Aké sú pravidlá na cestách?

 • V mestách je maximálna povolená rýchlosť v zásade 50 – 60 km/h a na rýchlostných cestách a diaľniciach 100 – 110 km/h, ak dopravné značenie nehovorí inak. Za prekročenie povolenej rýchlosti hoci len o 2 km/h hrozí veľmi vysoká pokuta. Aj keď ste teda na prázdnej ceste a máte chuť pridať nad povolený limit, nerobte to. Na mnohých miestach sú rýchlostné kamery a pokuta môže prísť do auto požičovne, takže zaplatíte neskôr.
 • Ak idete do odľahlých častí krajiny, napríklad do stredozemia, dbajte o to, aby ste mali dostatok rezervného paliva, vody a jedla. Vzdialenosti medzi pumpami sú veľmi veľké.
 • Ak sa dá, vyhnite sa jazde v noci. Na cestách sú často kengury alebo iné zvieratá a náraz do nich môže mať fatálne následky. Odporúčame zakempovať resp. ubytovať sa ešte pred súmrakom. Zver totiž začína byť aktívnejšia už pri súmraku a môže vám spôsobiť problémy na cestách. Navyše väčšina spoločností nezahŕňa v poistke poškodenie vozidla pri zrážke zo zvieraťom.

Vzdialenosti

 • Melbourne – Sydney: 9-10 h (900km / 560 mi)
 • Brisbane – Sydney: 12-13 h (1,000km / 621 mi)
 • Perth – Sydney: 45 h (4,000km / 2500 mi)
 • Sydney – Canberra: 3.5 h (300km / 185 mi)
 • Adelaide – Melbourne: 8-10 h (750km / 465 mi)
 • Brisbane – Melbourne: 19-20 h (1,700km / 1056 mi)
 • Melbourne – Perth: 40 h (3,500km / 2175 mi)
 • Perth – Adelaide: 32 h (2,700km / 1677 mi)
 • Brisbane – Cairns: 22-24 h (1,700km / 1,056 mi)

Stopovanie

Stopovanie tu nie je až tak populárne ako napríklad na Novom Zélande, takže tu nestretnete príliš veľa stopárov. Ak sa rozhodnete pre stopovanie, stretnete sa s pozitívnym prístupom od Austrálčanov a stále je vysoká pravdepodobnosť, že vás niekto zoberie, hoci tendencia brať stopárov oproti minulosti celkovo klesá. Pri stopovaní sa vám môžu zísť tieto tipy a rady:

 • Začnite stopovať ráno, aby ste sa vyhli veľkým horúčavám počas dňa.
 • Majte vždy dostatok vody.
 • Ak vás niekto zoberie na dlhšiu vzdialenosť, väčšinou je to preto, že sa chce porozprávať pri dlhej ceste. Preto by ste mali byť aktívny v témach a nezaspite 🙂

Organizované zájazdy

Ak cestujete sami, nechcete si prenajať auto a stopovanie vám nič nehovorí, najlepšou voľbou pre vás je využiť ponuky niektorých spoločností, ktoré organizujú niekoľko dňové zájazdy po najznámejších trasách. Je to omnoho lacnejší variant ako sa presúvať klasickými autobusovými linkami či vlakmi. Ubytovanie je väčšinou vo forme hostelov. Uvádzame niekoľko CK, ktoré majú dobrú reputáciu:

http://www.ozexperience.com/

http://www.greyhound.com.au/travel-info/backpacking-tips

http://backpackersworld.com/

Niektoré CK ponúkajú aj jedlo v cene. Pred cestou si zistite najmä:

 • ktoré atrakcie zájazd obsahuje resp. či sú zahrnuté v cene;
 • koľko ľudí bude na hoteli/hosteli.

Ak rozmýšľate nad touto alternatívou, sledujte weby spoločností, ktoré majú niekedy výrazné zľavy. Ceny sú na prvý pohľad vysoké, ale na Austráliu – pokiaľ nemáte auto a ani nestopujete – je to asi tretia najlacnejšia alternatíva.

 

Autobusová doprava

Samozrejme existuje, ale patrí medzi drahšie formy dopravy. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, môžete si kúpiť klasický lístok, alebo tzv. „hop on hop off“. Asi najlepšou alternatívou je autobusová spoločnosť Greyhound – http://www.greyhound.com.au/.

 

Vlak

Najdrahšou možnou prepravou v Austrálii je vlak. Cestovanie vlakom už nie je tak populárne medzi cestovateľmi ako v minulosti. Cesta vlakom sa chápe skôr ako vyhliadková jazda po krajine a tomu zodpovedá aj cena tejto dopravy. Ak však patríte medzi milovníkov vlakov, na tejto stránke nájdete nielen hramonogram a ceny, ale aj rôzne akcie: http://www.railaustralia.com.au/index.php.