Pri prílete do krajiny

  • Do Austrálie je zakázané doviesť jedlo. V zásade ide o mäso, syry, semiačka, konzervy, ovocie, zeleninu a med. Balené cukroviny, sušienky a čokolády sú povolené. Ak aj máte v batožine nejaké jedlo, v každom prípade ho deklarujte v colnom vyhlásení. Ak by u vás niečo našli a vy to nemáte napísané v deklarácii, hrozí vám za to vysoká pokuta. Povolené množstvo alkoholu je 2,25 l.
  • Deklarovať treba aj kempingvé veci, ako stan a trekovú obuv. Ide o kontrolu čistoty a či nemáte napríklad na topánkach zvyšky hliny. Obuv si preto vopred dôkladne očistite pred príchodom do Austrálie. Ak vám aj skontrolujú kempingovú výstroj, tu vám nehrozí niajká pokuta, len veci prečistia.

Pravidlá

Austrália je čo sa týka pravidiel, veľmi striktná krajina. Pravidlá sa tu však chápu ako niečo, čo má pomôcť a nie obmedzovať. Nariadenia a zákazy rešpektujte. Platí hlavne pri šoférovaní.

  • V mestách je maximálna povolená rýchlosť v zásade 50 km/h a na rýchlostných cestách a diaľniciach 100 – 110 km/h. Za prekročenie aj o 2 km/h hrozí veľmi vysoká pokuta. Je tu veľké množstvo kamier, takže pravidlá neobchádzajte. Aj keď vidíte prázdnu cestu a chcete pridať, nerobte to. Viac o šoférovaní nájdete v časti „Doprava“.