Surinam

Doprava do Surinamu

Letecká doprava do Surinamu je veľmi namáhavá a často aj finančne náročná. Buď priletíte priamo leteckou spoločnosťou KLM z Amsterdamu, alebo prostredníctvom leteckej spoločnosti Miami Surinam Airways – http://www.flyslm.com/. Ak by ste chceli spojiť návštevu všetkých troch najmenších juhoamerických štátov, teda navštíviť spoločne Francúzsku Guyanu, Surinam a Guyanu, v tom prípade odporúčame pristáť v Cayenne (Francúzska Guyana) a odlietať naspäť z Georgetownu (Guyana).

Cesta z letiska do mesta Paramaribo trvá približne 1 hodinu a stojí cca. 30 EUR.

 

Vnútroštátna doprava

V Suriname neexistuje klasická autobusová doprava. Dopravu tu zabezpečujú len minibusy a taxíky, ktoré vyrazia na cestu až vtedy, keď sa naplnia. Cestuje sa len cez deň alebo v skorých ranných hodinách.

  • Cesta smerom do Francúzskej Guyany – taxíky odchádzajú z miestneho trhoviska v centre mesta pri rieke. Cesta na hranice taxíkom stojí cca. 20 USD a trvá 2 hodiny. Treba vyraziť ráno. Hranica medzi Surinamom a Guyanou je na rieke, to jest na druhu stranu sa dostanete loďou. Cca 10 minút. Doprava do Cayenne je tiež o zberných taxíkoch, ale nie je tak častá ako v Suriname
  • Cesta smerom do Guyany – Vyraziť treba okolo 5.00 hodiny ráno, aby ste stihli trajekt. Dopravu si treba rezervovať vopred, resp. pomôcť by vám s tým mohli aj na vašom hoteli. Cesta na hraanice trvá okolo 3,5 hodiny.
  • Do vnútrozemia odchádzajú opäť zberné taxíky a minivany z hlavného mesta. Ak však idete za aktivitami do pralesa, odporúčame ísť cez miestnu CK v Paramaribe.