Mexiko

Mexico City

Hlavné mesto krajiny a voľakedy najľudnatejšie mesto sveta. Centrum mesta je námestie Zocalo, okolo ktorého stoja budovy z čias španielskej nadvlády. Miesta, ktoré by ste mali vidieť:

 • Zocalo – hlavné námestie a srdce mesta, okolo ktorého sa všetko sústreďuje. Každé ráno sa tu s pompou vyvesuje obrovská vlajka.
 • Metropolitná katedrála – najväčšia katedrála z čias Španielov, postavená na bývalom aztéckom chráme, je peknou ukážkou koloniálnej architektúry.
 • Antropologické múzeum – aj tí, ktorí v zásade neobľubujú návštevu múzeí, budú z tohto konkrétneho múzea nadšení. Dostanete komplexný prehľad o indiánskych kultúrach na území Mexika a vtiahne vás do histórie Aztékov, Mayov, Toltékov či Olmékov. Odporúčame zobrať si miestneho sprievodcu, ktorý pozná aj zaujímavé súvislosti. Cena vstupenky sa dá zjednať.
 • Cortesov palác – ide o jeden z najväčších palácov pri námestí Zocalo, kde je možné vidieť muráliu o histórii Mexika.
 • Katedrála Panny Márie Guadalupskej – najväčšie pútnické miesto v krajine, kam ročne príde okolo 20 miliónov ľudí.
 • Teotihuacán – archeologická pamiatka pri Mexico City s možnosťou výstupu na pyramídu Slnka a Mesiaca. Ide o jedno z najstarších miest, o ktorom historici veľa nevedia. Siaha  do predkolumbovského obdobia. Odporúčame prísť sem v ranných hodinách, keď Slnko ešte tak silnonepáli. Z Mexico city sa sem dostanete približne za 90 minút.

 

Oaxaca

Koloniálne mesto v južnej časti Mexika, ktoré si vás podmaní svojou príjemnou atmosférou, večernými trhmi a hlavne dobrou tequilou a mezcalom, ktoré sa tu vyrábajú.

 • Skvelým zážitkom je miestny trh, na ktorom kúpite nielen sušené kobylky, ale s Indiánmi si môžete dať aj veľké steaky!
 • Neďaleko mesta Oaxaca sa nachádza Monte Albán, mesto indiánskych Zapotekov s výhľadom do údolia. Ak chcete lepšie pochopiť túto indiánsku civilizáciu, odporúčame vám zobrať si miestneho sprievodcu. Prehliadka trvá cca. 60 minút.

 

Puebla

Ďalšie koloniálne mesto neďaleko hlavného mesta, ktorého centrum pôsobí oveľa kompaktnejšie ako centrum Mexico City. Je menej navštevované, ale o to zaujímavejšie. Nájdete tu hlavné námestie Zocalo, hlavnú katedrála, ale aj úzke kamenné uličky s kaviarničkami.

 

Palenque

V rámci Mexika je to najkrajšia mayská pamiatka v pralese. Napriek veľkému počtu turistických autobusov, si vás toto miesto s desiatkami budov dokáže získať.

 • Aqua Azul – Po približne dvojhodinovej jazde autom sa pred vami vynorí krištálovo čistá sústava prírodných jazier a vodopádov. Pred cestou si však zistite, či je situácia v okolí v poriadku. Dávajte si tiež pozor na osobné veci!

 

Kaňon Sumidero

Neďaleko mesta Tuxtla Gutierez sa nachádza tento krásny kaňon. Predstavte si, že Grand Canyon v Arizone by bol zatopený vodou a vy by ste sa na ňom plavili. Tak takéto čosi na vás čaká v Kaňone Sumidero! Rýchlolode vyrážajú každú chvíľu na 90 minútové plavby. Držte si čiapky!

 

Medený kaňon

Ďalší z prírodných divov severnej časti Mexika. Tento kaňon je o niečo menej navštevovaný. Uskutočňujú sa tu nielen výlety či jazda vlakom, ale naskytne sa vám aj pohľad do 2 000 m hlbokého kaňonu. Najbližšie mesto je Chihuahua.

 

Merida

Zaujímavejšie než samotné koloniálne mesto Merida je jeho okolie. Odporúčame vám prenajať si auto a pochodiť časť Yucatánskeho polostrova.

 • Celestun – Národný park, kde uvidíte tisíce plameniakov. Park je ľahko dostupný autom a je lepšie v okolí národného parku prespať.
 • Chitzen Itza – Najznámejšia mayská pamiatka v Mexiku. Nedosahuje síce krásu Palenque, ale bola zahrnutá medzi novodobé divy sveta. Od Meridy je to po diaľnici asi 2 hodiny jazdy autom.

 

Cancún

Najnavštevovanejšia oblasť v Mexiku, kam sa chodí hlavne za oddychom. Miesto je populárne hlavne medzi Američanmi a Angličanmi. Samotné mesto nie je obzvlášť zaujímavé. 99 percent všetkých hotelov sa nachádza na polostrove. Je tu naozaj veľmi široký výber hotelov od najnižšieho štandardu až po luxusné hotely.

 • Neďaleko Cancúnu cca. 2 hodiny jazdyy autom sa nachádza Tulum, mayská pamiatka pri mori. Okrem toho je tu obrovské množstvo Cenot, čiže jaskýň so sladkou vodou, kde sa dá aj potápať.