Mexiko

Doprava do Mexika

Pokiaľ prilietate z Európy, zaujímať vás budú dve medzinárodné letiská – Mexico City a Cancún. Z Európy do Mexika lietajú pravidelne letecké spoločnosti

  • Air France s prestupom v Paríži,
  • Iberia s prestupom v Madride,
  • British Airways s prestupom v Londýne, či
  • KLM s prestupom v Amsterdame.

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

V rámci Mexika lieta niekoľko leteckých spoločností. Ich ceny sú veľmi prijateľné a keď nemáte veľa času na cestovanie, vnútroštátna letecká doprava vám dokonale ušetrí čas. Treba si uvedomiť, že Mexiko je veľmi veľké a cesta autobusom napríklad Mexiko City – Cancún môže trvať aj 40 hodín napriek tomu, že cesty sú na skvelej úrovni. Uvádzame niekoľko leteckých spoločností:

 

Autobus

Medzi mestami premáva veľmi dobrá autobusová doprava. Len pre porovnanie, autobusová doprava v Mexiku má vyššiu úroveň ako na Slovensku. Aj cesty sú veľmi kvalitné medzi veľkými mestami. Existuje niekoľko tried kvality. Čím lepšia, tým vyššia cena.

  • Executive class bus – najvyššia trieda autobusov. V autobuse je 24 alebo 25 sedadiel, ktoré sú usporiadané 2 + 1. V autobuse je extra miesto na nohy, viac sklopiteľné sedadlo, väčšie rozmery sedadla, klimatizácia, niektoré ponúkajú aj video, hudbu, toaletu v autobuse a dostanete aj nápoj či malé občerstvenie. Väčšina autobusov má aj zadarmo wi-fi.
  • First class bus – pokiaľ ide o služby, je takmer identický s executice class bus. Rozdiel je v sedadlách. Tu je menej miesta na nohy a sedadlo sa nedá natoľko sklopiť. Komfort je však stále vyšší ako v slovenských autobusoch. Ak je autobus dvojposchodový, odporúčame sedieť hore kvôli výhľadom na okolitú krajinu.
  • Second class bus – normálna trieda autobusov. Niektoré nemajú klimatizáciu.

Koľko zastávok majú autobusy?

  • Sin escalas alebo Directo – bez zastávok resp. directo má iba 1-2 zastávky medzi veľkými mestami.
  • Semi directo – zopár zastávok.
  • Ordinario – autobus zastaví, kde si pasažier zaželá.

Ktorého autobusového prepravcu si vybrať?

Autobusové stanice sú väčšinou určené pre všetky spoločnosti, ktoré sa predháňajú rôznymi akciami. Autobusy odchádzajú načas v rôznych intervaloch. Ak prídete v deň odchodu na stanicu, lístok do želanej destinácie v zásade kúpite. Ak však budete sledovať akcie, môžete ešte viac ušetriť za beztak celkom lacnú dopravu. Uvádzame tu autobusové spoločnosti, s ktorými máme dobré skúsenosti:

Ak pristanete na letisku v Mexico city a chcete sa hneď dostať do nejakého iného mesta, z letiska ponúka prepravu do okolitých miest niekoľko autobusových spoločností.

Lietadlo či autobus?

Autobus je lacnejší a keď si priplatíte za najvyššiu triedu, vyjde vás to približne o polovicu lacnejšie ako letenka. Ak budete cestovať s executive class v noci, viete sa dobre vyspať a ušetríte nielen čas, ale aj za hotel.

 

Auto

V Mexiku si môžete prenajať aj auto. Výhodou tejto formy dopravy je najmä flexibilita, rýchlosť a viac zábavy. Cesty sú dobré, značenie takisto a odpočívadlá sú tiež na dobrej úrovni. Podmienkami požičania auta sú: medzinárodný vodičský preukaz, vodič musí mať minimálne 25 rokov a vlastniť vodičský preukaz minimálne 2 roky. Podmienky požičania sa môžu líšiť v závislosti od spoločnosti.  Auto si môžete objednať vopred cez internet alebo priamo na letisku.