Havana

Jednoznačne najkrajšie koloniálne mesto v Latinskej Amerike. Historické centrum mesta sa prelína s pohodovou atmosférou na uliciach. Nájdete tu bary, kde budete piť nielen najlepší rum na svete, ale aj daiquiri, mojito či cuba libre. V Havane môžete stráviť aj týždeň, ale stále budú miesta, ktoré nestihnete pozrieť.

  • Staré mesto – nachádza sa okolo Capitolu so starými domami, ktoré tu po sebe zanechali bohatí Kubánci, ktorí po revolúcii utiekli do USA.
  • Capitol – najznámejšia stavba v strede Havany, ktorá je vyššia ako jej sestra vo Washingtone.
  • Pevnosť San Felipe del Morro – jedna z pevností, odkiaľ budete mať pekný výhľad na Havanu. Zároveň je to jedna z najkrajších ukážok španielskych pevností.
  • Múzeum rumu – mohli ste vidieť stovky podobných múzeí, ale toto je vynikajúce! Na konci prehliadky je ochutnávka, ceny rumu sú tu drahšie ako v meste.
  • Malecon – nábrežie, ktoré si užijete najmä počas prechádzky pri západe Slnka. Okrem toho tu môžete zažiť aj tance a spevy.
  • večerné bary – kde vám nie len spravia to najlepšie mojito, cuba Libre a kde vás čašník v bielej košeli nonšalantne obslúži.
  • staré americké autá – aj keď Kuba má svoj špecifický vzťah k USA, predsa tie americké stroje patria k tomu najlepšiemu. Stopnite si jeden z týchto taxíkov a prevezte sa s cigarou v ústach kamkoľvek chcete!
  • národný šport baseball resp. paleta – Kubánci patria k absolútnej špičke v tomto športe a keď je zápas s odvekým rivalom Santiago de Cuba, život v meste sa zastaví.

 

Údolie Viñales

Očarujúce vnútrozemie v západnej časti Kuby, kde sú krásne vápencové útvary, políčka s tabakom a gýčové scenérie. Je tu jediná jaskyňa na Kube (neočakávajte však takú jaskyňu, na aké ste zvyknutí u nás).

 

Santa Clara

Toto mesto v strednej časti Kuby by mali pre navštíviť všetci milovníci Che Guevaru, ktorý je tu pochovaný. Santa Clara je zároveň mesto, kde sa revolúcia preklopila na stranu Castra. Ako hlavné múzeum je tu vykoľajený vlak, buldozér a iné artefakty z čias revolúcie.

 

Zátoka Sviní

Nachádza sa neďaleko mesta Trinidat, kde je asi najkrajšia časť Karibiku. Je to asi najideálnejšie miesto na potápanie, ale klasické pláže tu neočakávajte. Potápanie si treba vybaviť cez miestnu CK.

 

Trinidat

Najkúzelnejšie koloniálne mestečko na Kube, v ktorého večerných uliciach hrá tá najlepšia kubánska hudba. Je síce pomerne málo navštevované miesto, ale má svoj nezabudnuteľný šarm. Neďaleko mesta sú hotely, ktoré ležia priamo na pláži.

 

Santiago de Cuba

Druhé najväčšie mesto na Kube pripomínajúce malú Havanu. Je pravda, že Havane sa nič nevyrovná, ale výhodou Santiaga de Cuba je to, že to tu odzrkadľuje ako Kuba vyzerala pred 20 rokmi. Nájdete tu peknú pevnosť, centrum mesta a ešte viac kubánskej pohody.

 

Baracoa

Baracoa má asi najkrajšie kubánske pláže. Sú síce neupravené, ale skutočne pekné s autentickými zážitkami.

 

Varadero

Kto nepozná Varadero? Varadero to sú viac ako 20 km dlhé biele pláže, kde nájdete hotel na hoteli. Najviac turistov chodí práve sem aj kvôli tomu, že tu je medzinárodné letisko. Varadero sa nachádza asi 3,5 hodiny cesty od Havany. Ak sa sem rozhodnete prísť, pamätajte, že keď si hotel píše 4 hviezdičky, v skutočnosti je skôr trojhviezdičkový. Väčšina hotelov je all inclusive. Prednedávnom bolo zakázané prechádzať po pláži z hotela do hotela. Varadero ponúka najviac voľnočasových aktivít ako je plávanie s delfínmi či rybárčenie.

 

Santa Maria

Každý pozná Varadero, ale ak hľadáte kubánsky raj, tak choďte na Santa Mariu! Hotely tu nie sú tak natlačené jeden na druhom. Santa Maria je ostrov spojený s najdlhším mostom na Kube a nachádza sa v zátoke, takže vám nehrozia také veľké vlny ako na Varadere. Okrem toho aj služby hotelov sú tu na lepšej úrovni.