Doprava na Kubu

Na Kubu lietajú letecké spoločnosti ako

  • Air France s prestupom v Paríži,
  • Aeroflot s prestupom v Moskve,
  • Iberia s prestupom v Madride a mnohé ďalšie.

Letenky sú pomerne drahé, takže sa oplatí plánovať dopredu, aby vás letenka nevyšla nad 900 EUR.

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

V rámci krajiny lietajú kubánske aerolínie. Počítajte však s veľkými meškaniami, a preto nemajte program naplánovaný príliš nahusto.

 

Prenájom auta

Na Kube je možné prenajať si auto od 65 CUC na deň. Pripravte sa však na to, že prenajaté autá policajti častejšie zastavujú a sú omnoho menej benevolentní ak sa dopustíte prekročenia maximálnej povolenej rýchlosti alebo iného priestupku. Okrem toho musíte pri prenájme auta zaplatiť aj poistku, ktorá vám však toho veľa nekryje, ak sa niečo stane. Napriek tomu je auto predsa len asi najlepší prostriedok na spoznávanie Kuby.

 

Autobus

Na Kube už premávajú kvalitné autobusy. Využiť môžete služby tejto autobusovej spoločnosti – http://www.viazul.com/. Na stránka sa síce spomína, že počas cesty dostanete aj jedlo, nie vždy to tak však býva. Tak či tak, kvalita cestovania sa v poslednom čase zvýšila.

Napríklad cesta Havana – Santiago de Cuba trvá cca. 15 hodín a cena je 51 USD.

 

Vlak

Na Kube premávajú aj vlaky, hlavne na trase Havana a Santiago de Cuba. Ide o zaujímavejšiu časť cesty. Odporúčame klimatizované vlaky, ktoré majú aj sklápacie sedadlá. Vlak nie je lôžkový. Časový rozvrh sa môže často meniť. Vlaky doposiaľ nepremávali každý deň.

 

Taxíky

V mestách je to všetko o dohode. Áno, taxíky majú taxametre, ale aj tak treba zjednávať. Mimo Havany sa dá cena lepšie zjednať, ak im necháte staré tričká, mydlá, šampóny, prací prášok…