Guyana

Vodopád Kaieteur

IMG_1513 smallIMG_1531 small

Päťkrát väčšie vodopády ako Niagara s výškou 226 m, nachádzajúce sa v strede pôvodného pralesa. Tieto vodopády patria k najkrajším na svete. Dostanete sa sem najlepšie miestnym lietadlom z hlavného mesta Georgetown. Nie je to však nijaká pravidelná linka. Ide o výlet cez miestnu CK. Let stojí od 200 USD a treba si ho objednať vopred. Letecké spoločnosti nájdete na miestnom domácom letisku alebo cez internet. Takmer všetky CK robia výlety k týmto vodopádom. Letí sa len za dobrého počasia a ide o celodenný výlet. Ak sa neletí, peniaze vám vrátia. Byť v Guyane a nevidieť tento prírodný zázrak, ako keby ste v Guyane ani neboli.

Ak patríte medzi akčnejších cestovateľov, miestne CK robia aj trekové, niekoľkodňové výlety k vodopádom. Prechádza sa pritom cez prales a nocuje sa v pralese. Zoznam miestnych CK nájdete na tejto stránke: http://www.guyana-tourism.com/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=9.

 

Georgetown

Hlavné mesto krajiny, ktoré vás prekvapí nielen svojou atmosférou, ale aj architektúrou. Mesto, v ktorom sa určite zastavíte, pripomína skôr nejaké africké mesto ako klasické juhoamerické. Odporúčame navštíviť tieto konkrétne miesta:

  • Stabroek market – hlavné trhovisko, kde dostanete naozaj všetko a navyše je to pestrofarebná pastva pre oči.
  • City Hall – mestská radnica v anglikánskom štýle
  • Najvyšší súd – krásny príklad britskej architektúry
  • Katedrála svätého Juraja – druhá najväčšia drevená stavba na svete. Najlepšie je prísť sem na nedeľnú omšu.

 

Shell beach

V oblasti Barima Waini, neďaleko venezuelských hraníc, sa nachádza park, v ktorom kladie vajcia 8 druhov korytnačiek.

 

Iwokrama

V centrálnej Guyane o rozlohe 3 710 km2 sa nachádza jeden zo štyroch primárnych pralesov na svete. Ak idete do pralesa, musíte mať osvedčeného sprievodcu. Nedá sa tam ísť len tak na vlastnú päsť. Teoreticky to možné je, ale značené cesty a pod. tam príliš nie sú. Niekoľkodňové výlety do pralesa organizujú miestne CK – http://www.guyana-tourism.com/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=9, pričom buď sa pripojíte k inej skupine alebo, ak ste skupinka cestovateľov, urobia vám výlet na mieru. Guyana nepatrí k lacným krajinám, ale zážitok, ktorý si odtiaľ odnesiete, bude adekvátny vloženým peniazom.