Guatemala

Antigua

Krásne koloniálne mesto postavené Španielmi a asi aj najkrajšie v Strednej Amerike. Mesto leží na predhorí aktívnych vulkánov Pacaya a Fuego. Koloniálna atmosféra, úzke uličky, príjemné kaviarne a cestovatelia z celého sveta robia z tohto mesta jeden z najväčších zážitkov. Antigua ponúka nespočetné množstvo jazykových kurzov, ak by niekto chcel študovať španielčinu. Ak by ste chceli vyliezť na sopku Pacaya, výlet stojí cca. 5 EUR. Určite sa však pri kúpe tohto výletu vopred opýtajte, či je sopka aktívna a či uvidíte aj lávu.

 

Atitlán

Jazero Atitlán leží v pohorí Sierra Madre v nadmorskej výške okolo 1 500 m.n.m. a je ľahko dostupné z mesta Antigua. Jazero sa vyznačuje krásnymi výhľadmi na okolitú prírodu, sopky a indiánske dedinky s ich pestrofarebnými trhmi. Môžete si tu prenajať loď alebo využiť malé prepravné vodné taxíky za pár dolárov a objaviť dedinky v okolí jazera.

 

Tikal

Najkrajšia mayská pamiatka v celej latinskej Amerike, ktorá sa nachádza v krásnom prostredí pralesa. Najbližšie mesto je Flores, z ktorého sa vyráža na celodenné prehliadky. Aj keď ste už možno videli mnohé mayské pyramídy, toto miesto musíte vidieť. Patrí bezpochyby k tomu najlepšiemu! Sú tu dobre značené cesty, možnosť vystúpiť na niektoré pyramídy a navyše málo turistov. Majte dostatok vody a buďte pripravení na možnosť tropických búrok. Tikal prejdete približne za pol dňa.

 

Uaxactún

Možno, že ste o tejto mayskej pamiatke ešte nepočuli, ale čoskoro určite budete. Guatemalská džungľa každý rok odkrýva nejedno tajomstvo mayskej civilizácie. Túto mayskú pamiatku odkryli slovenskí archeológovia a patrí momentálne k najväčšej senzácii. Je pravda, že nie je až taká veľkolepá, ale minimálne uvidíte ako vyzerajú pamiatky počas odkrývania. Celé toto miesto je určené najmä tým cestovateľom, ktorí milujú „off road“ a hľadajú niečo unikátne. My sme tu prespali na vrchole pyramídy a večer počuli jaguára a zvuky pralesa. Dostať sa sem je trochu náročnejšia záležitosť. Ak nenájdete autobus, čo je vlastne nákladiak, z mesta Flores si môžete vybaviť súkromnú dopravu. Cesta môže trvať v závislosti od stavu ciest aj 3 hodiny. V dedinke, v ktorej žijú Indiáni, sa nespoliehajte žiadny na hotel, reštauráciu či iné turistické služby.

 

Semuc Champey

Ďalšia perlička Guatemaly určená tým, ktorí obľubujú ťažšie dostupné miesta. Ide o 300 m dlhý vápencový útvar, kde sa môžete kúpať v krištáľovo čistej vode. Na mieste sa dá aj stanovať, len si treba dať veľký pozor na veci. Semuc Champey sa nachádza asi 11 km od mesta Lanquin.