Guatemala

Doprava do Guatemaly

Do Guatemala City môžete letieť buď spoločnosťou Iberia s prestupom v Madride alebo cez USA. Ak letíte cez USA, treba mať biometrický pas a ESTA formulár. Ako tretia možnosť prichádza do úvahy let cez Mexico City.

 

Vnútroštátna doprava

Autobus

Najlepšou možnosťou ako cestovať po krajine sú autobusy. Guatemala nie je veľká krajina a väčšie mestá majú dobré cestné spojenie. Čím ďalej od hlavných trás sa vyberiete, tým viac sa bude cesta zhoršovať. Cesta Guatemala City – Flores trvá cca. 12 hodín.

Kvalita autobusov je rôzna. Ak preferujete to najlacnejšie, z miestnych autobusových staníc odchádzajú autobusy rôznych autobusových spoločností v nepravidelných intervaloch. Väčšinou platí, že autobusy sa pohnú, keď sa zaplnia. Najlepšie je preto cestovať v ranných hodinách, kedy sa autobusy najrýchlejšie zaplnia. Treba počítať sa tým, že medzimestské autobusy zastavujú takmer všade a prejsť 80 km môže niekedy trvať aj 3 hodiny.

Ak preferujete kvalitnejšiu a rýchlejšiu, odporúčame využiť napríklad:

Tieto spoločnosti majú často aj vlastný nástupný terminál. Stačí povedať taxikárovi meno spoločnosti a mali by vedieť, kam vás treba odviezť.

 

Miestne CK

Na turistických miestach ako Antigua alebo Flores sú miestne cestovné kancelárie, ktoré zabezpečujú pri dobrej obsadenosti svoju vlastnú dopravu – väčšinou minivanom. Výhoda je, že vás zvyčajne vyzdvihnú v centre mesta.