Francúzska Guyana

Cayenne

Hlavné mesto Francúzskej Guyany je príjemný mix koloniálnej francúzskej architektúry a miestnej architektúry. Je to mesto, kde sa oplatí zostať jeden deň a večer ísť na malú promenádu pri mori. Budete prekvapení kultúrnou rozmanitosťou tohto mesta.

  • Place des Palmistes – hlavné námestie s parkom paliem. Hlavne večer tu nájdete príjemné živé kaviarničky a reštaurácie.
  • Pevnosť Cépérou – pevnosť zo 17. storočia, z ktorej máte pekný výhľad na mesto
  • Cathédrale Saint-Sauveur – rímskokatolícky kostol z 18. storočia.
  • miestne trhovisko – nájdete tu nielen exotické ovocie, ale možno stretnete aj Indiánov z pralesa.

 

Korou

ostrovy spasy1 smallostrovy spasy2 small

Mesto nachádzajúce sa asi hodinu cesty od Cayenne. V Korou je kozmické stredisko Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ale aj východiskový bod k najväčšej atrakcii Guyany – k Ostrovom spásy. Chodí sem pravidelná autobusová doprava.

  • Chceli by ste vidieť let rakety do vesmíru? Na tejto stránke nájdete rozvrh štartov raketoplánov: http://www.esa.int/Our_Activities/Launchers/Europe_s_Spaceport/Europe_s_Spaceport_Virtual_Tour. Ak nie je štart, môžete sa zúčastniť prehliadky tohto „vesmírneho mestečka“.
  • Ostrovy spásy – takmer každý deň vypláva niekoľko katamaránov na celodenný výlet k Ostrovom spásy, ktoré sa nachádzajú 11 km od pobrežia. Loďou to trvá od 60 do 90 minút. Odporúča sa rezervovať si výlet vopred, napríklad cez váš hotel, ale ak cestujete povedzme dvaja, tak miesto sa určite nájde. Ostrovy boli trestaneckou kolóniou pre páchateľov najťažších zločinov. Práve do tohto prostredia bol zasadený skutočný príbeh „Motýľ“. Ide o súbor ostrovov, na ktorých sú pozostatky väzenia. A to všetko v krásnej prírode s možnosťou kúpať sa. Kvôli silným prúdom sa neodporúča plávať ďaleko od brehu. Je tu len jedna reštaurácia, v ktorej sa dá najesť a ceny sú veľmi vysoké. Vezmite si so sebou dostatok vody na celý deň.

Ako malé lákadlo si môžete pozrieť video z Ostrovov spásy a vesmírneho strediska:

 

Saint Lauren

Mesto na rieke Moroni a zároveň hraničné mesto so štátom Surinam. Mesto je vzdialené asi 3,5 hodiny od Cayenne a vedie tam kvalitná asfaltová cesta.

  • Miestna väznica, odkiaľ išli trestanci na Ostrovy spásy či do iného regiónu Francúzskej Guyany. Môžete sa pripojiť k organizovaným túram, ktoré trvajú cca. 90 minút a dozviete sa viac ako keby ste len pozerali prázdne väzenské múry. Prehliadky sú aj v angličtine.
  • Rieka Moroni – dá sa prenajať čln, alebo môžete ísť na ranný trh s rybami.