Uganda

Kampala

Hlavné mesto krajiny. Toto mesto určite nevyhrá súťaž o najkrajšie mesto sveta, ale skôr vás šokuje chaosom, ktorý tu vládne. Typické africké mesto, ktorého hlavným živým centrom je hlavné trhovisko, kde dostanete všetko od výmyslu sveta. V rámci Kampaly sa oplatí vidieť:

  • Uganda múzeum
  • Kasubi – hrobky kráľov Buganda
  • Večerná diskotéka – pre odvážnejších, ktorý sa neboja rytmov Afriky.

 

Jinja

rafting small

Foto: Adrian Bayer

Kde je najťažší komerčný rafting na svete? Na rieke Zambezi v Zimbabwe alebo na Níle v Ugande? Večná otázka, na ktorú nie je jednoznačná odpoveď. Ak sa to rozhodnete vyskúšať, majte na pamäti, že je dobré mať už nejaké skúsenosti. Skvelý adrenalín v srdci Afriky.

Jinja má okrem toho ďalšiu skvelú atrakciu, a to plavbu po rieke Níl so západom Slnka.

 

Queen Elizabeth park

hroch small

Foto: Adrian Bayer

Jeden z najkrajších parkov v Afrike medzi jazerami Edward a George. Klasický národný park s možnosťou safari. Tento park je známy hlavne kanálom Kazinga, kde uvidíte najväčšiu populáciu hrochov v Afrike.

 

Bwindi Impenetrable national park

gorila1 small(4)

Najväčšia populácia goríl v Ugande. V Afrike sú dve možnosti komerčného pozorovania goríl vo voľnej prírode – v Ugande alebo v Rwande. V Ugande sú gorily o niečo menej navštevované ako v Rwande, ale je to rovnaký zážitok.

  • Vidieť gorily v ich prirodzenom prostredí sa dá vidieť len tak, že získate povolenie (permit) cez miestnu CK. Povolenie stojí cca. 600 USD v závislosti od ročného obdobia. Len 72 ľudí denne má možnosť vidieť gorily a týchto 72 ľudí sa rozdelí na 8 členné skupiny. Je to trek ku gorilám a samotné sledovanie trvá cca. 1 hodinu. V porovnaní s Rwandou, kde povolenie stojí 750 USD, je to lacnejšie. Navyše zážitok zo sledovania je skvelý a je to asi aj najimpresívnejšie safari na svete. Záujem je každým rokom väčší, povolenie si preto rezervujte v dostatočnom predstihu. Ak sa spoliehate na to, že prídete na miesto a získate potrebné povolenie, vaša šanca je veľmi malá.
  • Ako to vyzerá v skutočnosti? Pozrite si napríklad tu:

 

Kibalel národný park

Je len pár miest v Afrike, kde môžete zažiť safari so šimpanzami. V Ugande je to:

  • jazerná oblasť Bunyonyi – Krásna oblasť v južnej časti Ugandy, neďaleko hraníc s Rwandou. Toto miesto jednoznačne odporúčame. Užite si tu dlhé prechádzky okolo jazier, plavby loďkami, ale aj návštevy ugandských dediniek!
  • Rwenzori – najdlhšie pohorie v Ugande dlhé 120 km a široké do 50 km. Najvyšší vrch je Mount Stanley (5 109 m). Robia sa tu výstupy a treky.