Tanzánia

Pláže

Začíname plážami, pretože je to asi to najdôležitejšie. Môžete zostať niekoľko dní na jednom mieste alebo sa po ostrove aj presúvať a prespať na viacerých miestach. Tak či onak, odporúčame vybrať si miesto pobytu v prvom rade podľa pláže. Niektoré sú nádherné, priam úchvatné, zatiaľ čo iné môžu byť plné rias alebo vás bude rozčuľovať silný odliv. V zásade platí, že na severe ostrova (Nungwi, Kendwa) pláže nie sú tak výrazne ovplyvnené prílivom/odlivom, iba ak počas splnu. Tieto pláže patria práve preto medzi tie najobľúbenejšie. Krásne sú aj niektoré pláže na východnom pobreží, tu však počas odlivu more „ubehne“ aj sto metrov, niekedy aj viac. My odporúčame najmä pláže Nungwi, Kendwa, Pwani Mchangani a Pongwe. Vyhnite sa radšej plážam Chwaka (veľa rias) a Uroa (menej rias, ale blízko je potom už krajšia pláž Pongwe). Podrobné informácie o plážach nájdete v článku Pláže Zanzibaru.

img_0579

Ubytovanie

Pamätajte, že Afrika nie je lacná destinácia pokiaľ ide o cestovanie. Čiže všetko ubytovanie pod približne 25 EUR/noc bude veľmi jednoduché. Ak aj neušetríte na ubytovaní, podarí sa vám to potom určite na doprave a strave.

Najväčšiu škálu ubytovania nájdete na severe v ostrova, v Nungwi. Nájdete tu guest house-y od 15 EUR/noc, aj priemerné hotely za 30-40 EUR/noc, ale aj luxusné ubytovanie za 200-250 EUR/noc. Závisí od vášho štandardu, ako vždy. Mnohé hotely ponúkajú v cene aj bohaté raňajky či polpenziu. Nungwi je navyše najživšia oblasť, je tu veľa reštaurácií, barov a aktivít.

Na východnom pobreží je menej guesthouse-ov a viac rezortov či hotelov. Ceny priemerných, ale príjemných hotelov sa pohybujú podobne okolo 30-40 EUR/noc s raňajkami a vyššie.

Ak by ste chceli zažiť skutočný „paradise“ a dopriať si luxusné ubytovanie, tak si to rezervujte určite aspoň na dve noci, aby ste si to stihli aj užiť. Ubytovanie v 5* hoteli stojí okolo 200-250 EUR/noc, čo nie je až také drahé vzhľadom na to o aký exkluzívny hotel ide. Odporúčame to zažiť hlavne preto, lebo Afrika je v tomto super a si dáva záležať na kvalite. Len na porovnanie, na Filipínach sme platili za priemerný hotel 50 EUR/noc alebo iný príklad, na takých Maldivách by ste za tú najvyššiu kvalitu dali aj 400-500 EUR/noc. Takže na Zanzibare sa v zásade aj oplatí „vyraziť si z kopýtka“.

Zanzibar - rady a tipy

Zanzibar - rady a tipy

Internet

S internetom to nie je bohviečo. Paradoxne, často funguje lepšie v najväčšom zapadákove ako na moderných miestach. Tak sa stalo aj na Zanzibare. Internet nefungoval v nádhernom 5* hoteli, ani na hoteli za 35 EUR/noc, ale fungoval výborne na izbe vo veľmi jednoduchom hoteli za 30 USD/noc. Občasné výpadky internetu, dokonca elektriny sú na mnohých miestach bežné.

Peniaze a ceny

Na Zanzibare platí tanzánijský šiling (TZS), ktorého aktuálny kurz si môžete pozrieť tu: http://www.xe.com/currency/tzs-tanzanian-shilling. Tanzánijským šilingom zaplatíte najmä za miestnu dopravu a miestnu stravu. Za mnohé iné služby však zaplatíte aj americkým dolárom (USD), napríklad za taxík z letiska, za hotely, za aktivity ako šnorchlovanie, potápanie, výlety a pod.

Kreditné karty využijete iba na lepších hoteloch. Majte preto pri sebe dostatok hotovosti v USD, z ktorej potom časť vymeníte hoci aj na letisku ZNZ po prílete. Kurz na letisku nebol vôbec až taký zlý (1 USD = 2160 TZS, október 2016), resp. najprv vám pravdepodobne ponúknu zlý kurz, ale keď im dáte najavo, že viete aký je skutočný kurz, tak vás už neoklamú.

Uvádzame pre ilustráciu niektoré ceny:

 • voda (1,5 litra) – 1000-1500 TZS
 • jedlo v lokálnej reštaurácii – 3000-7000 TZS
 • jedlo v reštaurácii na pláži – 10000-18000 TZS
 • jedlo v rezorte – ca. 11 USD (platí sa väčšinou v dolároch)
 • sladký nápoj (0,5 l) – 1000 TZS
 • ovocné smoothie – 5000 TZS
 • pivo 3000-6000 TZS
 • 1 ks chapati – 300 TZS
 • 1 kg banánov – 1500 TZS
 • šnorchlovanie 15 – 20 USD
 • taxi letisko ZNZ/Nungwi – ca. 40-50 USD
 • lokálna doprava Stone Town/Nungwi – 2000 TZS
 • lokálna doprava na kratšiu vzdialenosť (ca. do 15 km) – 500 TZS
 • vstup Múzeum otrokárstva (Stone Town) – 5 USD
 • vstup Mnarani Aquarium (Nungwi) – 5 USD

 

Doprava

Taxi

Z medzinárodného letiska ZNZ sa dostanete na sever do okolia Nungwi (60 km) taxíkom za približne 40-50 USD. Cenu môžete zjednávať, ale nechoďte nad 50 USD ani pod 30 USD. Podobné sú ceny taxíka z letiska na východné pobrežie. Samozrejme, ak idete z letiska do kratších vzdialeností, aj cena bude nižšia. Z letiska je asi najvhodnejšie zobrať si taxík, lebo ak by ste chceli ísť miestnou dopravou, museli by ste ísť najprv do Stone Townu tak či tak taxíkom.

Lokálna doprava

Následne, po samotnom ostrove, môžete využiť miestnu dopravu, tzv. dala-dala. Ide buď o otvorený mininákladiak, kde sedíte oproti sebe na pričniach, zvyčajne veľmi natlačený alebo o modernejší, uzavretý minibus bez klimatizácie, ktorý je oveľa pohodlnejší. Nedá sa povedať, kedy ktorý premáva, ale vo väčšine prípadov sa stretnete s otvoreným dala-dala. Ten uzavretý ide skôr na trase Nungwi – Stone Town. Nepremávajú pravidelne, ale vyrážajú v zásade vtedy, keď sa naplnia.

 • Nungwi – Stone Town (50 km): cena 2000 TZS a trvá to ca. 1,5 hodiny v závislosti od premávky a fázy dňa.
 • Kratšie vzdialenosti (ca. do 15 km): cena 500 TZS

Miestni obyvatelia vám ochotne poradia, kde konkrétne je zastávka dala-dala. Nečakajte však ozajstnú zastávku, je to skôr miesto/benzínka/strom/prístrešie, kde dala-dalapristaví. Stačí kývnuť či naznačiť, že chcete nastúpiť. Na trase Nungwi – Stone Town sú spoje častejšie, na východnom pobreží, medzi jednotlivými dedinami, môžete čakať na dopravu 30 minút alebo aj viac.

Prenajatie auta/mopedu

Auto – 35 USD/deň za menšie auto bez benzínu. Cesty sú v zásade dobré, ale v niektorých pobrežných oblastiach sú rozbité a veľmi prašné. Prenájom je možný na mieste v Stone Towne alebo v Nungwi alebo to skúste cez stránku http://kibabucars.com/, ktorá má dobré meno. Na to, aby ste šoférovali na Zanzibare, potrebujete špeciálne povolenie. Vybaví vám to samotná požičovňa za poplatok ca. 10 USD.

Moped – ca. 20 USD/deň bez benzínu. Moped však až tak neodporúčame, pretože ste v Afrike a premávka nie je práve najbezpečnejšia. Považujeme to za riskantné najmä pre menej skúsených šoférov. Ak máte skúsenosti s bláznivejšími premávkami vo svete, tak by to nemal byť až taký problém. Dávajte si pozor a hlavne, dobre si prezrite kvalitu mopedu predtým, než si ho požičiate.

Palivo stojí 1905 TZS/l za Petrol (super) – údaj z októbra 2016.

Korupcia je na Zanzibare oficiálne zakázaná. Napriek tomu sa stále stáva, že šoférov zastavuje polícia a pýta si úplatok. Ak vás aj zastavia, vypýtajte si bloček od prípadnej pokuty a prípadne aj služobný preukaz policajta a opíšte si jeho číslo. Možno ho potom prejde chuť pokutovať. V aute však vždy majte zapnuté bezpečnostné pásy a vedzte, že v Tanzánii sa jazdí na ľavej strane.

Zanzibar - rady a tipy

Zanzibar - rady a tipy

Strava

Miestna strava sa najčastejšie skladá z týchto ingrediencií: zemiaky, mäso, ryba, chobotnica, ryža, fazuľa, špenát. Do veľkej miery je ovplyvnená aj indickými a inými ázijskými chuťami, takže nájdete v nej aj čapati, kari, birjani či plov.

 • Typické miestne jedlo je napríklad urodžo = hustá polievka, presnejšie zemiaky zaliate kyslou šťavou s kari fazuľovými knedlíčkami a vysmážanými guľkami.
 • Miškaki sú marinované kúsky mäsa napichnuté na paličky a opečené na ohni.

Jedlo v miestnej reštaurácii vás vyjde 3000-7000 TZS a je v zásade chutné. Miestne reštaurácie však nájdete skôr iba v Nungwi a v okolí, v Stone Towne, prípadne v Paje a Jambiani. Ostatné lokality majú skôr iba rezorty a reštaurácie na pláži, ktoré sú drahšie.

Strava v plážových reštauráciách (10000-18000 TZS) a v rezortoch (11 USD) je medzinárodnejšia, takže často stretnete kokosové kari, ale aj pizzu, hamburgery, šaláty a pod.

Na Zanzibare sa môžete tešiť aj na celkom chutné pivo – Kilimanjaro alebo Serengeti. Bývalá Tanganyika, súčasť dnešnej Tanzánie, bola dávno nemeckou kolóniou, takže si možno uchovali nejaké bavorské/nemecké pivovarské tajomstvá. J

Odporúčame navštíviť trhovisko Darajani v meste Stone Town, kde nájdete rôzne ovocie – banány, melóny, mango, ananás, pomaranče a mnohé ďalšie. Nezabúdajte však na staré dobré pravidlo, jedzte iba ovocie, ktoré sa dá olúpať resp. bolo olúpané pred vami.

Voda z vodovodu je v poriadku na umývanie zubov, ale nepite ju. Balená voda stojí 1000-1500 TZS za 1,5 litrovú fľašu.

Fotoesej: 7 dní na Zanzibare

Zanzibar - rady a tipy

Zanzibar - rady a tipy

Očkovanie

Ak cestujete na tanzánijský ostrov Zanzibar, nepotrebujete nijaké povinné očkovanie. Rovnako ani pri ceste do samotnej Tanzánie. To však platí, ak letíte do Tanzánie priamo z Európy. Iné platí, keď letíte do Tanzánie z endemickej oblasti.

Malária

Zanzibar nepatrí medzi malarické oblasti. Ak sa však obávate, pre istotu používajte po zotmení a vo večerných hodinách repelent proti komárom a hmyzu. Malarické komáre útočia najmä na členky, takže si striekajte najmä tie. Hotely majú väčšinou na posteliach aj sieťky proti komárom, takže v noci by mal byť človek chránený. My sme pre istotu používali aj repelent, ktorý sa dáva na noc do elektrickej zástrčky. Viac o malárii vo všeobecnosti sa dozviete tu.

 

Víza

Občania SR dostanú tanzánijské víza priamo po prílete na Zanzibar v hodnote 50 USD. Majte pripravenú potrebnú hotovosť, v letiskovej hale vyplníte potrebné dokumenty, zoberú vám odtlačky prstov a zaplatíte. Inak nemusíte nič vopred vybavovať.

Pri odlete zo Zanzibaru sa (už) neplatí nijaká odchodová taxa.

Zanzibar - rady a tipyZanzibar - rady a tipy

Aktivity

 • Šnorchlovanie – oplatí sa iba vtedy, ak sa vyberiete na koralový ostrov Mnemba Atol, inak nič poriadne neuvidíte. Najľahšie sa výlet k atolu vybavuje v Nungwi (napríklad v PADI Diving Center, ale ponúka to mnoho tzv. beach boyov). V zásade vám s tým však poradia na ktoromkoľvek hoteli. Šnorchlovanie sa organizuje ako jednodňový výlet a jeho cena je do 20 USD vrátane obeda, nealko nápoja a šnorchlovacej výstroje. Len pre porovnanie: šnorchlovanie pri Mnemba Atol je pekné, je tam veľmi veľa rýb, ale samotné koraly sú menej vizuálne atraktívne ako napr. Veľká koralová bariéra v Austrálii, no krajšie ako v napríklad v Kambodži. Začiatočníkov v žiadnom prípade nesklame, skúsenejší nebudú ohúrení, ale určite ocenia aspoň veľké množstvo rýb.
 • Potápanie – najlepšie je vraj na juhovýchode ostrova v Paje, ale organizuje sa aj v Nungwi (PADI Diving Center).
 • Kitesurfing – najlepšie miesto je tiež v Paje, pretože je to veternejšia oblasť.
 • Výlet do Stone Town – určite stojí za to. Mesto Stone Town je nielen rodiskom známeho frontmana skupiny Queen, Freddieho Mercuryho, ale je aj pod ochranou UNESCO. Nájdete tu mnoho historických budov (Fort – pevnosť; Sultánov Palác – múzeum; House of Wonders; Old Dispensary – stará nemocnica, ošetrovňa; Anglikánska katedrála postavená vedľa voľakedajšieho trhu s otrokmi; Múzeum otrokárstva). Mnohé architektonické diela pochádzajú z čias, keď Zanzibar patril Ománu. Prejdite sa aj po trhovisku Darajani alebo si dajte kávu. Stone Town a jeho okolie nie je vhodné na pláže a kúpanie.
 • Prison Island – Populárny výlet z mesta Stone Town sa koná na tento ostrov, kam voľakedy odvážali rebelujúcich otrokov. V samotnom väzení (prison) tu však nikto nesedel, ale bolo využívané ako karanténa pre ochorenia na žltú zimnicu. Známy je tým, že tu žijú korytnačky obrovské (Aldabrachelys gigantea), ktoré nepochádzajú zo Zanzibaru, ale zo Seychellských ostrovov a boli sem privezené ako dar.
 • Mnarani Aquarium – Ide o záchranné centrum pre morské korytnačky v mestečku Nungwi. Nájdete ho ľahko, ak budete smerovať k majáku. Ohrozené korytnačky tu môžete dokonca aj kŕmiť morskými riasami a suchozemské korytnačky si môžete aj chytiť do ruky. Vstup je 5 USD/osoba.
 • Jozani Forest – miesto, kde uvidíte opice Red Colobo. Nechoďte sem miestnou dopravou, keďže by ste iba stratili čas a opice sú vraj najviac aktívne ráno. Cena výletu závisí od toho, koľko vás je v skupine a ako ďaleko sa nachádzate od Jozani Forest, ktorý leží v centrálnej/južnej časti ostrova. Vyjsť vás to môže na 25-60 USD/osoba.
 • Spice Tour (prehliadka korenín) – tiež populárna aktivita na ostrove, ktorý bol – hlavne v minulosti – veľkým výrobcom klinčekov a iných korenín. Cena je 15-25 USD/osoba v závislosti od toho, či máte súkromnú prehliadku alebo ste súčasťou väčšej skupiny. Kvalita korenín na Zanzibare však už dávno nie je to, čo to bývalo v minulosti. Aj keď prehliadka môže byť zaujímavá, neodporúčame až tak nakupovať samotné korenie.

Zanzibar - rady a tipy

Zanzibar - rady a tipy

 

Čo (ne)robiť?

 • Zanzibar je moslimská oblasť, obliekajte sa preto mimo pláže s ohľadom na miestnych obyvateľov (vyhýbať sa minisukni, holým pleciam, krátkym nohaviciam).
 • Zanzibarčania vás budú zdraviť na každom kroku. Ak vám povedia ahoj, čiže „Jambo!“, odpovedzte rovnako „Jambo!“. Ak povedia „Mambo“, odpovedzte „Poa“ (Ako sa máš? Fajn.“).
 • Miestni obyvatelia sú priateľskí a chcú sa zoznamovať, nevyhýbajte sa im preto, a rovnako ani miestnym dedinám. Ak ich chcete fotografovať, radšej si vopred vypýtajte súhlas. Mnohí to nemajú radi, a často ani deti.
 • Je zakázané vynášať z ostrova mušle bez ohľadu na ich veľkosť. Možno sa vám to podarí, ale vedzte, že je to zakázané a mohli by ste z toho mať problémy. Radšej im preto odolajte.

A ešte jedna dobrá rada na záver – nechoďte na Zanzibar sami. Je to príliš romantické miesto na to, aby ste sa prechádzali po pláži pri západe slnka sami. 🙂

Zanzibar - rady a tipy

Viac fotografií zo Zanzibaru nájdete tu.