Tanzánia

Kilimandžáro

kili1 small

Foto: Kamila Prešnajderová

Najvyšší vrch Afriky (5895 m) patrí medzi tzv. šlapacie výstupy. Každým rokom stúpa počet turistov, ktorí sa pokúšajú dostať na samotný vrchol. Práve prístupnosť Kilimandžára v ľuďoch vzbudzuje dojem, že to každý zvládne. Pre tých, ktorí chodia pravidelne do hôr, by to skutočne nemal byť problém. Ale tí, ktorí sedia celý rok za počítačom, to nebudú mať pri výstupe ľahké. Nepríjemnosti vám môže spôsobiť aj výšková choroba, o ktorej sa dočítate viac tu.

Ako sa dá na Kilimandžáro dostať?

Na Kilimandžáro nie je možné vystúpiť individuálne. Musíte mať nielen miestneho sprievodcu, ale aj nosičov a kuchára. Toto sú zákony, ktoré sa nedajú obísť, takže tí, ktorí si radi vybavujú všetko samostatne, budú možno trošku sklamaní. Najbližšie mestá sú Arusha a Moshi, kde sídlia miestne cestovné kancelárie.

Ktorú cestovnú kanceláriu si vybrať a aká je cena?

Výstup na Kilimandžáro nie je lacná záležitosť. Cena za výstup môže stáť okolo 2 000 EUR. Pamätajte, že to, čo je najlacnejšie, nemusí byť najlepšie. My odporúčame riadiť sa týmito pravidlami:

 • Preferujte malú skupinku! Ak je výlet lacný, je veľká pravdepodobnosť, že vás v skupine bude viac ako 10 turistov a vy sa budete musieť prispôsobiť tomu najpomalšiemu jedincovi v skupine. Prídete preto do kempu neskôr a nebudete mať toľko času na oddych ako tí, čo prišli skôr.
 • Objednajte si výstup pred príchodom!
 • Ak ste skupina ľudí, majte svojho osobného sprievodcu a nosičov!
 • Cena by mala zahŕňať vstup do parku, poplatky, transfer ku bráne, kde začína trek a transfer naspäť, plnú penziu, stan.

Na konci výstupu sa platí „všimné/tip/bakšišné“ sprievodcom, nosičom a guidom. Nedá sa to obísť. My sme dali za 2 ľudí cca. 500 EUR. Bakšišné je presne dané a každým rokom stúpa. Výstup vás preto vyjde vrátane bakšišného na cca. 2 000 EUR/osoba.

Na internete je niekoľko cestovných kancelárií ponúkajúcich výstup na Kilimandžáro. Odporúčame vám napríklad túto – https://www.zaratours.com/index.php, pretože s ňou máme osobné skúsenosti. Nepatrí k lacným CK, ale sprievodca a servis boli skvelí a aj vďaka tomu sme vyšli až na samotný vrchol. V ten deň sa na vrchol dostalo zo 100 ľudí iba 28 osôb.

kili2 small

Foto: Kamila Prešnajderová

Aké je tam počasie?

Na Kilimandžáro sa dá vystúpiť viac-menej celoročne. Stúpanie začína od pralesa, kde je teplota vzduchu okolo +30 °C, zatiaľ čo na vrchole môže teplota klesnúť až na –20 °C.

Čo si nezabudnúť zobrať?

 • Kvalitný spacák.
 • Termosku na čaj, určite nie plastové fľaše. Voda vám zamrzne a hore sa nenapijete.
 • Suchý šampón pre dámy, lebo počas výstupu nikde nie je sprcha.
 • Kvalitnú bundu, keďže teplota klesne na cca –20 °C.
 • Kvalitné rukavice, pretože počas výstupu sa môžu vytvoriť omrzliny.
 • Kvalitnú čiapku.
 • Rozchodené trekové topánky.
 • Náhradné batérie do fotoaparátu.
 • Slnečné okuliare a opaľovací krém.
 • Slovenskú vlajku a slivovicu, ktorá hore nezamrzne. 🙂

Ktorý trek si vybrať?

Keď sa rozhodnete vyjsť na Kilimandžáro a vyberiete si miestnu cestovnú kanceláriu, budete mať na výber z niekoľkých výstupových trás. V zásade platí, že čím viac dní výstup trvá, tým lepšia je aklimatizácia, ale tým je to aj drahšie. Uvádzame tri najpopulárnejšie trasy:

 • Machame route – touto trasou sme išli aj my. Patrí medzi populárnejšie, ale nie je tu príliš veľa ľudí. Prechádza cez všetky vegetačné pásma a cesta je rozvrhnutá miestnymi sprievodcami tak, aby ste sa dokázali čo najlepšie aklimatizovať. Táto trasa je navyše asi najfotogenickejšia. Trvanie 6 – 7 dní.
 • Marangu route – tu môžete spať v chatkách (otázne je, či sa vyspíte, ak niekto v chatke bude chrápať J). Trvanie 5 – 6 dní, menej času na aklimatizáciu.
 • Rongai route – asi najmenej frekventovaná trasa. Výhľady na stranu Kene, ale väčšia možnosť dostať výškovú chorobu. Trvanie 6 – 7 dní.

 

Zanzibar

Pláže Zanzibaru

Asi najkrajší ostrov v Tanzánii. Budúce Seychelly či Maledivy. Biely piesok a azúrové more. Ostrov klinčekov si zamilujú aj tí, ktorí v zásade nepreferujú pobyt pri mori. Srdcom ostrova je Stone Town, kde nájdete architektúru 19. storočia a v úzkych uličkách sa dokážete krásne stratiť. Ak prídete na ranný rybí trh, nielen váš fotoaparát, ale aj váš nos dostane poriadne zabrať. Stone Town je pod ochranou UNESCO a nájdete tu peknú architektúru obsahujúcu zmiešané indické, perzské, arabské prvky.

Ak chcete stráviť nejaký čas pri mori, odporúčame zostať v oblasti Nungwi, kde je nielen široká škála hotelov, ale aj barov a podnikov. Tí, ktorí neobľubujú all inclusive, si veľmi dobre pochutia v nejednej reštaurácii na pláži. Výhodou severnej časti ostrova Nungwi je, že tu nie je tak ďaleký odliv ako na východnom pobreží ostrova.

Na ostrov sa dostanete loďou z Dar es Salaam za cca. 2,5 hodiny alebo letecky z Dar es Salaam, Kilimandžára alebo mestečka Arusha, či priamo z Európy na medzinárodné letisko ZNZ.

Dopravu na ostrove zabezpečujú buď miestne linky, taxíky alebo si môžete prenajať auto či motorku. Z letiska do Nungwi je to cca. 1 hodina cesty autom.

Podrobné informácie o Zanzibare nájdete v článku Zanzibar – rady a tipy.

 

Ngorongoro

Asi najkrajší národný park v Afrike, v ktorom máte najväčšiu šancu vidieť levy, hrochy, slony a zebry. Za malú chvíľu uvidíte takmer všetko v prírodnom kráteri na rozlohe 8 300 km2. Už nie je možné dostať sa sem na vlastnú päsť, napríklad vlastným prenajatým autom ako v iných národných parkoch. Každý návštevník musí mať miestneho sprievodcu. Je preto niekedy lepšie prenajať si cez miestnu CK auto so šoférom, ktorý je zároveň sprievodca – guide, a teda pozná cesty. CK nájdete v Moshi či Arushi. Ngorongoro sa nedá spraviť za jeden deň z Arushe. Treba deň predtým prespať v blízkosti krátera v niektorých hoteloch či lodgoch. Cena ubytovania v hoteloch sa pohybuje okolo 100 EUR, cena vodiča s autom a so vstupom do parku okolo 1 000 EUR. Oficiálnu stránku Ngorongoro nájdete tu: http://www.ngorongorocrater.org/index.html. Keďže Ngorongoro leží v národnom parku Serengeti, najlepšie obdobie na návštevu je január – marec, kedy tadiaľ tiahne okolo 250 tisíc zebier, 1,5 milióna pakoňov a ďalších zvierat v tisícových počtoch. Ten, kto má peniaze navyše, môže si napríklad zarezervovať let vrtuľníkom alebo lietadlom a pozerať sa na zvieratá zhora. Informácie o všetkých národných parkoch v Tanzánii nájdete na stránke: http://www.tanzaniaparks.com/.

 

Gombe národný park

Na západnej strane Tanzánie v blízkosti mesta Kigoma je najmenší národný park. Sú tu najmä šimpanzy. Ide o oblasť, do ktorej nechodí veľa cestovateľov. Nachádza sa pri jazeru Tanganika s výhľadom na Kongo a neďaleko je hraničný priechod s Burundi. Najlepšie obdobie na návštevu je júl až december. Stránku s ubytovaním nájdete na stránke: http://www.tanzaniaparks.com/accomodations.html#gombe.

Do mesta Kigoma lietajú pravidelné letecké spojenia z Dar es Salaam alebo Mwanza.

 

Arusha národný park

Neďaleko mesta Arusha, s výhľadom na Kilimandžáro sa nachádza tento veľmi ľahko prístupný národný park. Oficiálny sprievodca tu nie je povinnosťou, dostanete sa sem jednoducho aj vlastným autom. Ak nemáte auto, spravte si sem jednodňový výlet z mesta Arusha cez miestnu CK. Viac informácií nájdete na stránke: http://www.tanzaniaparks.com/arusha.html. V tomto národnom parku nenájdete žiadne levy.

 

Mafia ostrov

Perla v Indickom oceáne je určená pre všetkých, čo hľadajú miesta, kam sa ešte turistický priemysel nedostal. Sú tu podobné pláže ako na Zanzibare, ale lepšie potápačské možnosti. Za zmienku stojí hlavne potápanie sa s najväčšou rybou – veľrybím žralokom. Ak sa sem dostanete, navštívte ostrov Bwejuju s bielymi plážami. Lietajú sem tri letecké spoločnosti z mesta Dar es Salaam: