Sudán

Chartúm

Untitled-9

Chartúm je hlavné mesto a zároveň najväčšie mesto Sudánu. Nachádza sa pri sútoku modrého a bieleho Nílu. Chartúm je mestom, ktoré vás zaujme a prekvapí. Chudobné časti sa miešajú s bohatými, sú tu skvelé reštaurácie a bohaté a pestré trhoviská. Na návštevu Sudánu si dajte určite dva dni.

  • Ostrov Tuti – Je príjemné previezť sa loďkou okolo ostrova.
  • hlavné trhovisko – ako v každej africkej krajine, aj toto trhovisko je plné života a ruchu. Budete nadšení z toho, čo všetko sa tu dá kúpiť, zohnať a vybaviť. Je to otvorené trhovisko.
  • Corinthia hotel – najluxusnejší hotel v meste, ktorý postavila firma Usamu bin Ladina. Ak by ste sa tu chceli ubytovať, lepšiu cenu vybavíte priamo na mieste, než v predstihu. Ak tu aj neprenocujete, odporúčame vám prísť do hotela aspoň na kávu a užijete si výhľad na Níl.
  • Hlavné historické múzeum – aj keď nie ste milovníkom múzeí, toto by vás malo zaujať. Krásne vám vysvetlí históriu Sudánu.
  • Odporúčame tiež len tak na ulici popíjať sudánsky čaj a pozerať sa na okolitý zhon.

 

Omdurman

Mestská časť Chartúmu, kde v piatok hodinu pred západom Slnka tancujú derviši na najväčšom pohrebisku. Mystické miesto, kde sa desiatky a niekedy až stovky dervišov postupne dostáva do tranzu. Toto miesto jednoducho musíte vidieť. Dá sa to natáčať aj na kameru a návšteva miesta je bezplatná.

 

Meroe 

Untitled-10Untitled-11

Takmer 40 pyramíd z obdobia 800 až 280 pred n.l. kráľovstva Kush, ktoré sa nachádzajú cca. 200 km severovýchodne od hlavného mesta. Vedie sem dobrá asfaltová cesta a celé miesto je pod patronátom UNESCO. Návštevu Meroe si môžete naplánovať ako jednodňový výlet, ale jednoznačne odporúčame, pokiaľ sa dá, v Meroe prespať – v pyramídach! Oficiálne to nie je povolené, ale miestny strážnik vám to za malé „všimné“ napríklad 10 USD povolí. Stačí si len vybrať, ktorá sa vám páči.J V noci budete mať nad hlavou miliardu hviezd a ticho saharského piesku. Majte však dostatok pitnej vody! Žiaden obchod tu doposiaľ nebol.

 

Naqa

Untitled-12Untitled-13

Jedno z najdôležitejších centier v čiernej Afrike, ktoré sa nachádza cca. 170 km od hlavného mesta. Je to súbor archeologických stavieb siahajúcich až do 4. storočia pred n.l.. Ide o rôzne chrámy a stavby v blízkosti malej oázy. Nie je tu žiaden obchod, takže určite majte so sebou dostatok pitnej vody.

 

Stará Dongola

Untitled-14

Ďalšie archeologické miesto v blízkosti Nílu, kde sa nachádzajú hrobky v tvare úľov. Už len cesta sem, vedúca cez piesok Sahary, bude veľkým zážitkom. Z Chartúmu sa sem dostanete po dobrej ceste za jeden deň.

 

Pyramídy v Nuri

Untitled-15

Ďalšie miesto, kde môžete vidieť desiatky pyramíd z núbijského obdobia. Pyramídy v Nuri sú vyššie ako tie v Meroe a tí odvážnejší môžu na nich aj vyliezť. Miesto sa nachádza cca. 15 km od mesta Sanam a 10 km od Jebel Barka. Celé miesto má pod patronátom UNESCO. Opäť platí, že tu nič nekúpite, takže majte dostatok zásob. Pár obchodov sa nachádza v Sanam.

 

Port Sudan

Druhé najväčšie mesto v Sudáne, ktoré leží pri Červenom mori a stáva sa strediskom pre potápanie. Je pravda, že čo sa týka kvality vybavenosti, Port Sudán ešte nemožno porovnať s egyptskými potápačskými lokalitami. Na druhej strane výhodou je, že sem ešte toľko potápačov nechodí.