Rwanda

Parc national des Volcans

Najlepšie safari na svete. Videli ste film Gorily v hmle? Presne ako hlavná hrdinka vo filme, aj vy môžete sedieť v blízkosti goríl, ktoré okolo vás budú chodiť a žuť bambus. Je to niečo neopísateľne vzrušujúce!

Ako dostať povolenie?

Každý deň má povolenie vidieť toto safari len pár desiatok ľudí. Treba si dopredu vybaviť povolenie (permit), bez ktorého vás do parku nepustia. Povolenie stojí 750 USD a treba si ho vybaviť výrazne vopred – odporúčame aspoň mesiac vopred. Ak plánujete cestu do Rwandy, spýtajte sa na voľné termíny do safari a podľa toho si potom rezervujte letenky do Rwandy. Povolenie získate na Rwandan Office for Tourism and National Parks (ORTPN)Boulevard de la Révolution n°1, Kigali, +(250) 576514 / 573396, alebo napíšte na reservation@rwandatourism.com. Spoliehať sa, že prídete a získate povolenie, je veľmi riskantné.

Ako prebieha safari?

Ľudia sú rozdelení do skupín po cca. 8 ľudí. Rozhoduje fyzická pripravenosť a miesto, kde sú gorily. Tie žijú vo voľnej prírode a každé ráno vyrazia strážcovia parku zistiť, kde sa nachádzajú jednotlivé gorilie rodiny. Trek ku gorilám môže trvať 1 – 3 hodiny. Pripravte sa na vlhké počasie, teplo a neschodný terén. Keď prídete ku gorilám, môžete sedieť vo vzdialenosti asi 7 m. Nesmiete sa ich dotýkať a pozerať sa gorilám do očí. Fotenie a natáčanie je dovolené. Dĺžka zotrvania pri gorilách je cca. 1 hodina.

Je to bezpečné?

Jednoznačne. Celý čas sú s vami strážcovia, ktorí vám dajú inštruktáž v angličtine a upozorňujú vás. Gorily sú bylinožravé a ľudská prítomnosť im nevadí. Ak sa objaví samec a ide smerom k vám, treba sa mu len vyhnúť. Ako približne to vyzerá, si môžete pozrieť tu:

 

Kigali

Hlavné mesto krajiny. Typické africké mesto, kde síce veľa pamiatok nie je, ale je zaujímavé najmä svojou atmosférou na trhoviskách. Kigali je celkovo príjemné mesto a priemernú celoročnú teplotu 21°C.

  • Pamätník genocídy – kde sa dozviete o tragédii z roku 1994
  • Mille collines – videli ste film Hotel Rwanda? Film je natočený presne o tomto mieste, v ktorom boli počas genocídy ukrývaní utečenci. Hotel je stále funkčný a nájdete tu aj miestnu CK, ktorá vám vie vybaviť povolenie ku gorilám. Samozrejme, ak je nejaké povolenie voľné.

 

Nyungwe národný park

Ide o jeden z najstarších a najväčších parkov, ktorý bol založený na ochranu dažďového pralesa. Môžete tu spraviť trek k šimpanzom a ďalším 12 primátom. Povolenie na trek získate za 90 USD v meste Nyungwe. Mesto sa nachádza cca. 4 – 5 hodín cesty od hlavného mesta Kigali.

 

Jazero Kiwi

Najväčšie jazero v Rwande, ktoré zároveň slúži ako hranica s Kongom. Mesto Gisenyi hraničí s mestom Goma, ktoré už je na strane Konga. Na jazere sa uskutočňujú výlety loďou. Celé miesto pôsobí veľmi príjemnou atmosférou.