Maroko

Rabat

Hlavné mesto Maroka ležiace na brehu Atlantického oceána nie je také navštevované ako mestá Fés či Marakéš, ale určite stojí za návštevu. Odporúčame pozrieť si najmä:

 • Mestské hradby – rozprestierajú sa okolo starého mesta. Sú vysoké 8 až 10 metrov a hrúbku majú až 2,5 metra. Dalo by sa povedať, že oddeľujú historické centrum od moderného. Ak hľadáte lacnejšie ubytovanie, nájdete v starom meste hneď za hradbami.
 • Oudaia Kasbah – Pevnosť v rámci starého mesta, ktorá má svoje vlastné vnútorné hradby. Je to mesto v meste s úzkymi uličkami a s výhľadom na more. Ak sa sem prídete pozrieť, vašej pozornosti by nemala ujsť mešita El Atika, andalúzska záhrada a kaviareň Maure, kde podávajú skvelý mätový čaj a kávu.
 • Rue Consul – ulica, na ktorej voľakedy bývali veľvyslanci, sa dnes zmenila na stredisko miestnych výrobcov. Ak hľadáte suveníry, musíte sem zájsť, ale nezabudnite zjednávať.
 • Mauzóleum Mohameda V. – postavené na pamiatku zakladateľa moderného Maroka. Stavbu projektoval vietnamský architekt Vo Toan a podieľalo sa na nej vyše 400 marockých architektov. Samotné mauzóleum je z talianskeho mramoru. Vstup je zadarmo.

 

Volubilis

Rímske staroveké mesto, ktoré patrí medzi najlepšie zachované rímske pamiatky v Maroku. Nachádza sa asi 30 km od mesta Meknes. Toto rímske mesto je lepšie zachované ako mnohé rímske mestá v Taliansku. Jeho najväčším klenotom sú asi mozaiky v šľachtických domov. Vstupné je 10 MAD/osoba.

 

Fés

maroko

Foto: Tomáš Kubuš

Ak by bola súťaž o najkrajšie marocké mesto, vyhráva jednoznačne Fés. Mesto, ktoré bolo založené v roku 789, patrilo nielen medzi dôležité obchodné centrá, ale aj centrá vzdelania. V 10. storočí patrilo spolu s Cordobou medzi najbohatšie mestá v moslimskom svete a práve z tohto obdobia pochádza mnoho pamiatok. Na Fés potrebujete minimálne 2 dni. Odporúčame navštíviť najmä:

 • Staré mesto Medina – Takmer 9 stredovekých uličiek. Viete sa krásne stratiť v spleti uličiek. Uličky vedú skrz celého starého mesta, kde sa odohráva život v meste. Plné bazárov, obchodov a reštaurácií.
 • Garbiarske dielne – v centre mesta, nájdete miestnych ako čistia ovčie kože a aj farbia. Najlepšie toto miesto navštívte ráno od 9.30.
 • Kairuánskamešita – založená v roku 859 je najstaršou univerzitou a bola najdôležitejšou v západnom moslimskom svete v čase stredoveku.
 • Medresa Bou Inania – ide o ďalšiu náboženskú školu v centre mesta. Postavená bola v rokoch 1350 až 1355. Zaujme vás hlavne jej krásny maurský štýl. Najlepšie je prísť sem skoro ráno, alebo neskoro poobede, aby ste sa vyhli húfom turistov.
 • Founduk el – Nejjarine – karavansaraj z 18. storočia. Ide vlastne o hotel pre obchodníkov na obchodných cestách. Pamiatka je zahrnutá pod UNESCOM a musíte ju jednoducho vidieť.
 • Fés el jedid – alebo aj nový Fés, ktorý bol postavený v roku 1276 a slúžil ako administratívne centrum Maroka do roku 1912. Nachádza sa na kopci hneď pri starom meste. Nájdete tu kráľovský palác a moslimskú štvrť. Najzaujímavejšou časťou je brána do kráľovského paláca Dar el – Makhzen.

 

Casablanca

maroko

Foto: Tomáš Kubuš

Casablancu by sme mohli rozdeliť na 3 časti: stará časť Medina, kde cez deň je živý trh; moderná časť, kde sú koloniálne budovy z čias francúzskej nadvlády, väčšinou z 20. storočia; prístav, ktorý je jedným z najväčších prístavov na svete a predávajú sa tu ryby.

Do Casablancy sa chodí hlavne za architektúrou z čias francúzskej nadvlády v modernej časti mesta:

 • Place des Nations Unites – na začiatku 20. storočia to bolo známe ako miesto obchodníkov. V 30-tych rokoch sa miesto rozrástlo a boli vybudované koloniálne budovy. Dnes je to hlavné námestie modernej časti mesta.
 • Boulevard Mohammed V. – hlavá ulica mesta z roku 1915 lemovaná obchodmi, reštauráciami a kaviarňami.
 • Place Mohammed V. – ďalšie veľké námestie v novej časti mesta, kde sa nachádza pošta, francúzsky konzulát a súdny palác.
 • Mešita Hassana II. – Druhý najväčší náboženský komplex po Mekke, do ktorého sa zmestí 25 tisíc veriacich. Stavba bola projektovaná Michelom Pinseau a robilo na ňom 35 tisíc remeselníkov. Minaret má výšku 200 m.

Marakéš

maroko

Foto: Tomáš Kubuš

Marakéš bol založený v roku 1062 almoravidmi, ktorí prišli zo Sahary. Títo bojovní mnísi založili impérium, ktoré sa rozprestieralo od Alžírska po Španielsko. Ich ríša si vybudovala Marakéš ako svoje hlavné mesto. V roku 1106 Ali ben Youssef pozval remeselníkov z Andalúzie, aby mu vybudovali paláce, minarety a mešity. A práve tieto pamiatky lákajú aj dnešných turistov.

 • Medresa Ben Youssef – náboženská škola zo 14. storočia, ktorá patrila medzi najväčšie v západnej časti západnej Afriky. Poňala až 900 študentov. Zaujme vás hlavne jej architektúra v maurskom štýle.
 • Námestie Jemaa el Fina – hlavné námestie, ktoré žije hlavne večer. Kaviarne, reštaurácie, čerstvo vytlačený pomarančový džús či rôzne atrakcie ako sú zaklínači kobier či berberskí hudobníci. Námestie je epicentrom mesta, kam vedú všetky cesty k atrakciám. Pri námestí sa nachádzajú aj uličky k bazáru.
 • Mešita Koutoubia – táto mešita postavená v roku 1147 patrila medzi najväčšie mešity v západnom moslimskom svete v danom období. Do 70 metrového vysokého minaretu majú prístup len moslimovia.
 • Saadianské hrobky – hrobky miestnej vládnucej dynastie, dnes patria k najrozsiahlejším pohrebným komplexom v Maroku.
 • Marakéš je aj ideálnym miestom pre výlety na Saharu a do berberských dedín. Je tu niekoľko cestovných kancelárií, ktoré vám ochotne poskytnú rady, kam treba ísť. Najlepšie je spojiť to s miestnym sviatkom. Pozri časť Sviatky.

 

Tangier

maroko

Foto: Tomáš Kubuš

Prístavné mesto pri gibraltárskom prielive. Mesto vždy patrilo medzi najdôležitejšie prístavy v Afrike. Spájalo prístavné mesta Španielska, Francúzska a talianskych miest. Tangier patril aj k mestám, kam sa uchyľovali spisovatelia a cestovatelia. Je tu pochovaný okrem iných aj najznámejší cestovateľ arabského sveta Ibn Batúta.

 • Srdcom mesta ako pri ostatných mestách je historické centrum ohradené hradbami. Historické centrum sa volá medina a je spojené úzkymi kamennými uličkami.

 

Chefchaouen

Môžeme ho nazvať aj modrým mestom. Založené bolo v roku 1471 a celé historické centrum je natreté na modro-bielo. Je to raj pre fotografov, ale treba si privstať ráno, aby ste nemali zábery plné turistov, prípadne podvečer.

El Jadida

Prístavné mesto založené Portugalcami v roku 1502, zapísané do zoznamu UNESCO. Ide o malé historické centrum, ktoré je obohnané masívnymi portugalskými hradbami. Najväčším lákadlom sú podzemné gotické cisterny na uskladňovanie pitnej vody. Odporúčame prejsť sa masívnymi hradbami a úzkymi kamennými uličkami.

 

Essaouira

Ďalšie prístavné mesto založené Portugalcami. Ide o najlepšiu portugalskú architektúru. Čerešničkou je, že mesto sa zachovalo tak ako vyzeralo v dávnych dobách. Neporušené hradby, pevnosť a hlavne centrum mesta – medina, kde nájdete pôvodné budovy, často aj s erbmi nad vchodom. Toto je raj pre milovníkov histórie.

 

Jebel Toubkal  (4 167 m)

Najvyšší vrch Maroka v pohorí Vysoký Atlas a v celej severnej Afrike. Na výstup nepotrebujete nijaké povolenia ani platiť poplatky. Výstup je možný v zásade celoročne, ale letné mesiace sú predsa len príliš horúce. Naopak, zrážok je najviac v mesiacoch február a marec.

Z Marakéša sa najprv dopravíte do Asni (47 km) a odtiaľ do Imlilu (17 km). V dedinke Imlil si môžete prenajať aj horského sprievodcu či mulice, ktoré vám odvezú batožinu. Skúsenejší turisti však sprievodcu v zásade nepotrebujú, keďže ide o priemerne náročný výstup a orientácia tu nespôsobuje problémy. Vrchol je možné zdolať za dva dni:

 1. deň: Imlil (1 740 m) – Refuge du Toubkal (3 200 m): 5-6 hodín

Prenocovať môžete v chatke Refuge de Toubkal (nová chata postavená v dôsledku nedostatočnej kapacity prvej chaty – Neltner Refuge), chate s kapacitou 86 miest. Je veľmi jednoducho vybavená s matracmi na zemi. Alebo si postavíte stan za malý poplatok.

 1. deň: výstup na vrchol (do 5 hodín) a späť do Imlilu (max. 5 hodín)