Maroko

Doprava do Maroka

Maroko má veľmi dobré letecké spojenie so svetom. Z Európy sem lieta niekoľko leteckých spoločností. Ako Air France s prestupom v Paríži, Iberia s prestupom v Madride, Turkish Airlines s prestupom v Istanbule, ale aj Air Berlin či Ryanair. Medzinárodnými letiskami sú Rabat, Fés, Casablanca, Marakéš, ale aj Agadir.

Ak rozmýšľate spojiť návštevu Maroka s inou krajinou, tak najlepšou voľbou je Španielsko. Do Španielska lieta niekoľko nízkonákladových leteckých spoločností ako Wizz Air či Ryanair

Výhodné letenky do Maroka nájdete tu.

 

Vnútroštátna doprava

Prenájom auta

Pokiaľ ide o dopravu v rámci Maroka, podľa nás najlepšou voľbou je prenájom auta. Nielen, že ceny za prenájom sú veľmi nízke, ale aj značenie ciest je veľmi prehľadné. Dnes si môžete stiahnuť skvelé offline mapy do mobilov a tie vás navedú na konkrétne miesto. Diaľnice spájajú Tangir, Casablancu, Fés, Marakéš a Agadir. Mimo diaľnic sú cesty takisto na dobrej úrovni.

 • Prenájom auta sa pohybuje od 25 EUR/deň.
 • Najlepšie sa prenajíma auto na letisku po pristátí.
 • Z hľadiska ceny je najlepšie vrátiť auto tam, kde ste si ho požičali.
 • Na prenajatie auta vám stačí (slovenský/európsky) vodičský preukaz.
 • Jazdí sa vpravo a dopravné predpisy sú v zásade totožné s tými našimi.
 • Väčšina áut má manuálnu prevodovku. Ak preferujete automat, ten je často veľmi drahý a takéto auto si treba rezervovať výrazne dopredu.
 • Benzín stojí cca 0,9 EUR/liter.
 • Diaľnice sú spoplatnené, ale nejde o žiadnu veľkú sumu. Napríklad na trase Casablanca – Rabat (85 km) zaplatíte približne 3 EUR.
 • Parkoviská v centre mesta sú spoplatnené. Dajú sa nájsť parkoviská za 2 EUR/24 hodín.
 • V meste je doprava trošku chaotická a musíte veľa vecí predvídať.

 

Autobus

Ak chcete cestovať autobusmi, tak asi najlepšou voľbou je autobusová spoločnosť CTM. Jednak ponúka najlepší servis, a jednak chodí viac-menej načas. Cestovný lístok a informácie o cenách nájdete na http://www.ctm.ma/. Je lepšie si rezervovať dopredu. Samozrejme, že sú aj iné dopravné spoločnosti a lacnejšie. Viac menej ide o váš osobný komfort.

 

Taxíky

Ak chcete využívať taxíky v meste a nejde im taxamater, musíte dopredu zjednať cenu. Ak by sa tvárili, že vám nerozumejú, vytiahnite mobil a vyťukajte sumu, za ktorú by ste chceli ísť. Taxíky sa delia na dve kategórie.

 • taxi petit – taxíky na prepravu po meste
 • taxi grande – často ide o staré mercedesy, ktoré slúžia ako dopravný prostriedok medzi mestami. Vyrazia vtedy, keď sa zaplnia. Sú rýchlejšie ako autobusy a majú svoju vlastnú stanicu v meste. Stačí povedať „taxi grande“ a každý vie, o čo ide. Najlepšie sa cestuje ráno, pretože vtedy sa taxíky rýchlejšie zaplnia.

 

Lodná doprava

V úvode sme spomínali, že do Maroka sa dá preplaviť zo Španielska. Zo Španielska idú trajekty z mesta Algecerias, ktoré leží oproti Gibraltaru. Trajekt spája Ceutu (Ceuta je španielska kolónia v Maroku) a marocké mesto Tangier. Lodné lístky s presnými časmi a cenou nájdete na oficiálnej stránke lodnej spoločnosti http://www.frs.es/en/. Lodná doprava spája Maroko aj s francúzskym prístavom Séte v blízkosti Montpelier či janovský prístav v Taliansku, ale tieto lístky sú veľmi drahé.

 

Vlaky

Veľké marocké mestá sú napojené na železničnú sieť a tá patrí v Afrike medzi tie najlepšie. Vlaky premávajú medzi mestami Tangier, Rabat, Casablanca, Meknes, Fés, Oujda a Marakéš. Nočné vlaky premávajú na trase Tangier – Marakéš. Oficiálna stránka marockých železníc je po francúzsky na stránke http://www.oncf.ma/. Niekedy sa nedajú kúpiť lístky mimo Maroka, ale môžete to spraviť cez hociktorú marockú cestovnú kanceláriu.