Madagaskar

Antananarivo

Hlavné mesto, odkiaľ vedú všetky cesty. Antananarivo zrejme nevyhrá súťaž o najkrajšie mesto sveta, ale je asi najhistorickejším mestom na ostrove. Odporúčame navštíviť najmä tieto konkrétne miesta:

  • Palác týčiaci sa nad mestom. Odtiaľ keď sa vyberiete dole kopcom na hlavné námestie, budete prechádzať cez zaujímavé štvrte a hlavne cez trhovisko, ktoré je počas dňa veľmi živé.
  • Ulica Mórica Beňovského. Ak však očakávate, že tohto Slováka tu budú poznať, ste na omyle. Je tu umiestnená už aj pamätná tabuľa od Slovákov.
  • Oplatí sa vidieť aj hlavnú katedrálu Abodohalo, železničnú stanicu či radnicu, ktoré patria ku skvostom francúzskeho staviteľstva.

 

Národné parky

Najväčší klenot Madagaskaru sú národné parky. Každý park je iný. V niektorom je prales, zatiaľ čo iný sa pýši skalnými útvarmi. Takmer v každom národnom parku žije iný druh lemurov. Výhodou je, že sa nemusíte obávať nebezpečných alebo jedovatých tvorov, pretože tu žiadne nežijú. Za každý národný park sa platí vstupný poplatok, ktorý nie je vysoký. Okrem toho treba mať často aj miestneho sprievodcu. Hoci nie všetky národné parky vyžadujú povinnosť mať sprievodcu, ale predsa je to dobrá vec. Miestny sprievodca presne vie, kde hľadať lemure a ukáže vám aj mnohé ďalšie stvorenia, ktoré by ste sami pravdepodobne nenašli. Ak si chcete najať sprievodcu, najlepšie je informovať sa deň vopred na svojom hoteli alebo guest house.

Počas návštevy národného parku majte dostatočné zásoby vody. Vo vlhkom prostredí sa viac potíte a aj viac vody vypijete. Nepodceňujte to!

Čo si obliecť?

Vhodné je mať dlhé nohavice, ponožky natiahnuté cez nohavice kvôli pijaviciam, bavlnené tričko s dlhými rukávmi.

  • Isalo – národný park, ktorý vám bude pripomínať Jurský park. Na okraji parku sa dá prespať a vybrať sa po niektorej z vychodených trás na pol dňa alebo aj na celý deň. Uvidíte nielen krásne scenérie, ale aj jazierka s čistou vodou, v ktorých sa môžete okúpať. V národnom parku žije lemur kata. Ak by sme mali vybrať len jeden jediný madagaskarský národný park, ktorý musíte vidieť, tak jednoznačne tento!
  • Andasibe – Mantadia – dažďový prales na východ od Antananariva a pár hodín cesty. V pralese môžete vidieť lemúre Indri a Sifaky. Večer je dobré sa prejsť baterkou po ceste a budete vidieť svietiace oči lemúrov.
  • Anja – najmenší park, ale s najväčším výskytom lemúrov kata na meter štvorcový neďaleko mesta Ambalavao a zároveň najrístupnejší. Tento park vám zoberie cca. 2 hodiny.
  • Tsingy – ostré skalné útvary v národnom parku Tsingy de Bemaraha National Park v regióne Melaky. Tu si budete klásť otázku, čo tá matka príroda nedokáže vymyslieť. Pozor! Nespadnite, lebo niektoré útvary sú ostré ako žiletka!

 

Baobaby

Kto by nechcel vidieť baobaby?! Národný park, v ktorom je známa alej baobabov (Avenue of the Baobabs) je na východnej časti Madagaskaru. Je tu asi 20-25 stromov vysokých približne 30 m.  Oblasť je však trošku ťažšie dostupná. Ak sem teda nechcete cestovať, nejeden baobab môžete uvidieť aj na ceste do Tuleáru.

 

Ambalavao

Na juh od Antananariva je malé mesto, ktoré je známe svojím trhom s dobytkom. Na toto slávne trhovisko privážajú chovatelia stovky kráv zebu, aby ich tu predali. Je to najväčší trh tohto druhu na Madagaskare a najrušnejší je medzi 10. a 11. hodinou.

 

Tuleár

Do Tuleáru sa chodí najmä kvôli plážam nachádzajúcim sa cca. 40 km severne od mesta. Nie sú to biele piesočné pláže. Krása miesta spočíva skôr v nedotknuteľnosti prírody. Ak vás omrzí vylihovať na pláži, všade na vôkol máte botanickú záhradu. Keď si priplatíte za lepší hotel, dostanete veľký luxus.

 

Île Sainte-Marie

Populárny ostrov pri východnom pobreží Madagaskaru. Obľúbený je najmä pre jeho krásne pláže, príjemné hotely, ktoré vlastnia často Francúzi, a rôzne aktivity. Je to ostrov pirátov, kde je dokonca aj ich pohrebisko. Na ostrov sa dostanete letecky z hlavného mesta.

 

Nosy-Be

Ďalší populárny ostrov vulkanického pôvodu pri severozápadnom pobreží Madagaskaru, na ktorom sú asi najkrajšie pláže Madagaskaru. Miesto je menej navštevované ako Île Sainte-Marie.