Etiópia

Addis Abeba

Hlavné mesto krajiny s populáciou 3,3 miliónov obyvateľov. Všetky cesty vedú do Addis Abeba a vy tu určite váš výlet začnete alebo skončíte. Ak mesto porovnáme s inými africkými mestami, tak Addis Abeba je zaujímavé mesto a určite sa tu nebudete nudiť. Odporúčame navštíviť tieto miesta:

  • Kostol sv. Juraja
  • Námestie Meskel
  • Železničná stanica
  • Múzeum najstaršieho človeka – Lucy. Treba si to určite pozrieť, ale vedzte, že ide o repliku a nie o originál.
  • Cez deň odporúčame ísť do kaviarne a večer do jedného z barov s etiópskou hudbou okolo hlavného námestia

 

Lalibela

Najznámejšia etiópska oblasť, ktorá patrí k patrí k najposvätnejším miestam etiópskej ortodoxnej cirkvi. Ide o súbor 11 kostolov zaradených do zoznamu UNESCO. Kostoly pochádzajú z 12. a 13. storočia a sú vytesané do skál. Je to miesto, ktoré musíte navštíviť, bez toho by vaša návšteva Etiópie nebola je úplná. Prehliadka vám zoberie celý deň. Tí akčnejší môžu ísť do okolitých chrámov aj mimo mesta. Najľahšie sa sem dostanete letecky, pretože autobusom z hlavného mesta to trvá niekedy až dva dni!

 

Tigray

Neďaleko mesta Wukro, ktoré je cca 40 km vzdialené od Mekele, sa nachádzajú chrámy. Niektoré sú vytesané do skál a niektoré sú postavené na predhorie. Nie sú tak známe ako tie v Lalibele, ale majú krajšie a zachovanejšie maľby. Časť je veľmi dobre prístupná a niektoré k niektorým – ako napríklad Abuna Yemata Guh alebo Abuna Gebre Mikael – musíte liezť po skalách bez zabezpečenia, naboso. Za vstup do chrámov sa platí malý poplatok a každý chrám má svojho strážcu. Dostanete sa sem prenajatou dopravou z Mekele. Z Wukro do Megab, kde sa nachádzajú najkrajšie chrámy, ide linkový minivan. Ten však premáva veľmi nepravidelne a navyše z Megabu musíte ísť ešte dlho pešo. Prenajatie taxíka vás vyjde do 100 USD na celý deň, samozrejme, v závislosti od toho, ako sa vám podarí zjednať cenu.

 

Mekele

Untitled-7

Foto: Christophe Lajournade

Oblasť na severe Etiópie, odkiaľ sa vyráža do oblasti Danakil. Samotné mesto nie je obzvlášť zaujímavé, oplatí sa preto zájsť ďalej do okolia s chrámami alebo do Danakilu. Za zmienku tu stojí aspoň miestny trh, kde takmer každé ráno nájdete predaj soli prinesenej stovkami tiav.

  • Danakil je oblasť, ktorá patrí k najnižšie položeným miestam v Afrike a zároveň je jedným z najteplejších miest na svete. Teplota tu vystúpi až na 50 °C! Danakil patrí ku kmeňu Afarov. Niekoľkodňové výlety sa uskutočňujú hlavne k jednej z najaktívnejších sopiek na svete Erta Ale, kde vidíte na vlastné oči vytekajúcu lávu, sopečnú činnosť. Pridanou hodnotou sú aj živé karavány, ktoré odtiaľto berú soľ. Ak sa tam rozhodne ísť, počítajte s veľkou horúčavou, s nocľahom vo veľmi jednoduchých podmienkach a bez sprchy na pár dní. Odmenou vám budú zážitky, ktoré vám bude každý závidieť. Nedá sa sem dostať bez miestnej CK a na cestu sa musia vydať aspoň 2 autá. V meste Mekele sú CK, ktoré vás na požiadanie ochotne pripoja k nejakej skupine. Výlet stojí od 500 – 750 USD na 3 – 4 dni. Všeto závisí od vášho zjednávania. V cene je v podstate všetko od plnej, aj keď jednoduchej, penzie až po všetky vstupenky. Pri sopke to vyzerá takto:  

 

Siemenské vrchy

Výlet do Siemenských vrchov odporúčame všetkým, ktorí milujú treky, horské výstupy na málo prebádaných miestach s výhľadom na 4500 m vysoké štíty, vodopády a hlboké údolia. Celkovo toto pohorie sa považuje za najlepšiu trekovú oblasť v Afrike.

 

Gondar

Bývalé mesto cisára z Habeša pod patronátom UNESCO. Hlavnými atrakciami sú tu hrad Fasilides a kostol.

 

Bahir Dar

Chrámy na ostrovoch jazera Tana a v blízkosti vodopádov modrého Nílu.

 

Povodie rieky Omo

Zatiaľ čo sever Etiópie je historický a je buď zameraný na horskú turistiku alebo na návštevu činnej sopky, juh je skôr rovinatý, teplejší. Hlavnou atrakciou juhu sú miestne kmene z povodia rieky Omo, ktoré u nás najviac spopularizoval film Pavla Barabáša (Omo – cesta do praveku, 2002). Aj tu platí, že túto destináciu je lepšie navštíviť s miestnou CK a v partii ľudí, aby sa vám náklady znížili. V zásade to však nie je také drahé, najmä ak to porovnáme s inými časťami Afriky. Kmene, ktoré tu môžete vidieť sú Tsemai, Konso, Mursi atď.. Pokiaľ chcete ísť do oblasti rieky Omo, odporúča sa užiť antimalariká.