Etiópia

Doprava do Etiópie

Etiópia má veľmi dobré letecké spojenie s Európou. Najpriamejšie lety ponúka letecká spoločnosť Turkish Airlines s prestupom v Istanbule – www.thy.com.

 

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

Ak máte vyšší rozpočet, odporúčame presúvať sa medzi etiópskymi mestami letecky. Letenky nie sú väčšinou vôbec drahé a závisia od naplnenosti. Výrazne šetria čas. Napríklad trasa Addis Abeba – Lalibela trvá miestnymi autobusmi cca. 1,5 dňa, lietadlom cca. 45 minút. Najlepšou vnútroštátnou renomovanou leteckou spoločnosťou je Ethiopian – http://www.ethiopianairlines.com/.

 

Autobus

Pamätajte si, že toto nie je Európa, takže autobusy sa pohnú, až keď sa naplnia. Zdolať väčšie vzdialenosti môže trvať veľmi dlho. Autobusy väčšinou nejazdia večer, takže autobus pred zotmením zastaví pred jednoduchou ubytovňou. Lepšie ako klasické autobusy sú minivany, ktoré sú rýchlejšie. Cesty sa začínajú v Etiópii budovať, ale kvalita je stále rôzna. Najlepšie je prísť na autobusovú stanicu v skorých ranných hodinách, kedy sa najrýchlejšie zaplnia dopravné prostriedky a vy tak môžete čo najrýchlejšie vyraziť.

 

Prenájom auta

Ceny sú vyššie ako v Európe. Najlepšie je prenajať si v hlavnom meste auto so šoférom, ktorý pozná nielen cestu, ale aj vysvetlí niektoré zvyklosti. Auto sa oplatí prenajať najmä vtedy, ak cestujete ako skupinka 3 – 4 ľudí. Výhodou je, že auto môže na rozdiel od autobusu zastaviť kdekoľvek chcete. Odporúčame prenajať si jednoznačne auto s pohonom 4 x 4. Najlepšie cesty sú na týchto trasách:

  • cesta 1: Addis Abeba – Asmara cez Dessie a Mekelle
  • cesta 3: Addis Abeba – Axum cez Bahir Dar a Gondar
  • cesta 4: Addis Abeba – Djibouti cez Nazret (Adama), Awash a Dire Dawa
  • cesta 5: Addis Abeba – Gambela cez Alem Zena a Nekemte
  • cesta 6: Addis Abeba – Jimma cez Giyon
  • cesta 48: Nekemte – Gambela národný park cez Gambela