Alžírsko

Alžír

Alžír

Hlavné mesto krajiny a asi aj jej najkrajšie mesto. Podľa architektonickej predlohy Alžíru bol postavený Paríž. Alžír je dekadentný, so širokými ulicami a krásnou architektúrou, ktorá ako keby do Afriky ani nepatrila. Na bulvároch si vychutnáte skvelú kávu, v reštauráciách kus kus či silný mätový čaj. Alžír sa nedá nemilovať.

 • Koloniálna časť – staré budovy z 19. storočia. Takmer všetky sú sprístupnené, takže určite vojdite a prevezte sa starými výťahmi na kľuku. Perlou tejto časti je pošta v maurskom štýle.
 • Casbah – moslimská alebo pôvodná časť Alžíru pred nástupom Francúzov. Úzke uličky, v ktorých potrebujete GPS. Pre niektoré časti je stále typické, že odpadky odnášajú somáre. Ráno zájdite na miestne trhy.
 • Kaviarne – hocikde a hocikedy vám spravia to najlepšie espreso na svete. Neučili sa Taliani robiť kávu práve tu? J
 • Hotel el – Aurassi – Je to nielen najlepší hotel v Alžíri, ale ponúka aj priam božský výhľad na celé mesto. Odporúčame prísť sem aspoň na drink.
 • Ak je futbalová liga, určite si ju nenechajte ujsť, najmä kvôli atmosfére.

 

Djemila

info

Najlepšie zachované rímske mesto v horách neďaleko mesta Setif. Nepotrebujete žiadne nákresy, žiadnu predstavivosť. Djemila patrí medzi najlepšie ukážky antiky vôbec. Ulice, chrámy, fontány, mozaiky a mnohé ďalšie krásne pamiatky.

 

Timgad

Untitled-1

Ďalšie antické mesto neďaleko mesta Batna, ktoré môžete absolvovať napríklad v rámci jednodňového výletu z mesta Constantine. Prekvapí vás svojou zachovanosťou, amfiteátrom, víťazným oblúkom, kúpeľmi ale aj dobre zachovanými antickými toaletami.

 

Constantine

Constantine

Francúzsky spisovateľ Alexander Dumas ho nazval ako Guliverovým lietajúcim ostrovom. Mesto postavené na skale, ktoré drží v spojení so svetom nejeden most. Jeden z nich bol v dlhé obdobie najdlhším na svete. Toto mesto sa uchádza aj o priazeň kávičkárov. Kde majú lepšiu kávu? Tu či v Alžíri?

 

Tlemcen

Untitled-2

V období stredoveku tu bola jedna z najznámejších univerzít na svete a mesto patrilo medzi najbohatšie. Stredoveké hradby, maurské veže, mešity, ale aj sídlo derviša Sidi Boumediene. Starovekí Rimania tu robili najlepšie víno. V štvorhviezdičkových hoteloch majú v ponuke práve miestne víno.

 

Oran

Mesto Oran zaujme najmä tých, ktorí sa zaujímajú o druhú svetovú vojnu. Práve tu sa totiž spojenecké  vojská vylodili. Nad mestom sa týči krásna španielska pevnosť, odkiaľ budete mať skvelý výhľad na okolie. Taxík vás tam vyvezie za 5 EUR.

 

JUH ALŽÍRSKA

Sahara

Sahara pri Djanet

Sú dve možnosti návštevy Sahary. Oblasť Tassili du Hoggar, ktorá leží v strede Sahary alebo Tasilli n Ajjer, ktorá leží pri líbyjských a nigerských hraniciach. Kam sa vybrať?

 • Na Saharu treba povolenie, ktoré získate od miestnej CK. Individuálne, bez CK sa nedá ísť na Saharu. Miestne cestovné kancelárie nie sú drahé a zabezpečia vám nielen transport, stravu a vodu, ale najmä presne vedia, kam majú ísť. Čím vás je viac, tým nižšia bude cena. My sme za 3 ľudí na 5 nocí platili okolo 1500 EUR. Treba mať na pamäti, že musia ísť min. dve autá. Tu nefunguje GPS ani mobilný signál a keď sa niečo stane, je tam ako poistka druhé auto.
 • Výlety začínajú z Tammaraset – pre oblasť Hoggar a z Djanet – pre oblasť Ajjer. Do východiskových bodov sa dostanete leteckou dopravou. Autobusom vás sem momentálne nepustia. Spiatočné letenky stoja cca. 120 EUR.
 • Sahara nie je len piesok! Je to oblasť, kde sú staré nástenné maľby, duny, najrôznejšie farby piesku a rôzne skalné útvary.
 • Spať budete jednoducho na Sahare. Okrem malých dediniek tam žiadne hoteli nie sú. Buď budete v stane alebo len tak vonku na piesku. Večerná obloha vás poteší miliardou hviezd.
 • Sprcha nebude k dispozícii. Koľko dní strávite na Sahare, toľko dní budete bez sprchy.
 • Treba mať na pamäti, že piesok sa dostane všade. Elektroniku si preto veľmi dobre chráňte.
 • Poriadne sa chráňte pred slnkom ale aj pred piesočnou búrkou.
 • Nepite príliš vychladené nápoje, pretože vám skôr uškodia.
 • Dodržiavajte pitný režim a každých 20 minút si dajte pár menších hltov vody. Nepite veľké množstvo vody naraz!

Návšteva oboch národných parkov sa dá spojiť resp. dá sa prejsť krížom cez Saharu za cca 7 dní. Hoggar je o skalných útvaroch a dramatických pohľadoch a Ajjer skôr o rôznych formách piesku, kde bude každá hodina cesty úplne iná. Najznámejší a sprofanovanejší je Hoggar, ale keď hľadáte niečo málo navštevované, tak odporúčame Ajjer. Nedá sa povedať, že jeden z nich je krajší ako druhý.

Pre podrobnejšie informácie ohľadom návštevy Sahary nás kontaktujte.