Vitajte v našom itinerári k Antarktíde! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.
8. februára 2019 som sa zúčastnil 57-dňovej plavby z argentínskej Ushuaie do juhoafrického Kapského mesta a z toho som sa plavil 27 dní pri pobreží Antarktídy. Pozorovali sme nielen veľryby, kosatky, tulene… ale aj spolu s vedcami z National Geographic sledovali obrovské kusy ľadovcov. V tomto článku ,,Antarktída – cestovateľské rady“ ti prinášam základné informácie, ako sa do Antarktídy dostať.
Antarktída
Je to najjužnejší svetadiel, ktorý sa nachádza okolo južného pólu. Väčšina územia je trvalo zaľadnená a zaberá plochu 14,2 mil. km². Je to najchladnejší svetadiel, má spomedzi všetkých svetadielov najväčšiu priemernú nadmorskú výšku (2 280 m. n. m.) a najnižšiu priemernú vlhkosť vzduchu. Nežije tu nastálo žiaden človek (na medzinárodných staniciach len dočasne). Antarktída je medzinárodnou oblasťou, čiže nepatrí nikomu. Len pár štátov má na niektorých ostrovoch rybárske kolónie. Najvyšším vrchom Antarktídy je Vinsonov masív, je vysoký 4 996 m. n. m. Ľad v Antarktíde tvorí až 90 percent objemu všetkého ľadu na Zemi.
Ako sa sem dá dostať?
Jediná možnosť, ako sa sem dostať, je ísť na plavbu loďou, ktorá trvá minimálne 7 – 10 dní. Najschodnejším a najlacnejším variantom je ísť do argentínskej Ushuaie, odkiaľ vyrážajú lode na plavbu k Antarktíde.
Treba povedať, že do Antarktídy nelietajú žiadne pravidelné letecké linky (jedine chartre – cca 47-tisíc USD na Južný pól) a musíš ísť organizovane. Inak sa nedá.
Kedy je najlepšie obdobie?
Keďže ide o južnú pologuľu, počasie je iné ako u nás. Najlepšie obdobie na pozorovanie veľrýb, kosatiek je od novembra do marca.
Koľko taký výlet stojí?
Výlety na Antarktídu nepatria medzi lacné záležitosti. Voľakedy sa dalo prísť do prístavu a zohnať aj o 30 percent lacnejšie výlety na mieste (lode neboli obsadené a tak boli prístupné na zjednávanie). Aj dnes sa dá, ale šanca je každý rok oveľa menšia ako pred rokom – dvoma. Dnes cestuje po svete rekordný počet ľudí, a teda záujem o Antarktídu je omnoho väčší. Obsadenosť lodí sa blíži každý rok k 100 percentám.
Cena sa vždy pohybuje v závislosti od toho, koľko dní trvá plavba a akú kajutu si vyberieš. Tie najlacnejšie stoja od 3 500 eur (to je už skôr rarita), reálna cena je od 4 500 eur. Na webe je veľa stránok, ktoré ponúkajú prehľad o type lodí, dĺžke atď. Napríklad pozri túto https://www.polarcruises.com/antarctica
Budú výlety lacnejšie?
Podľa môjho názoru budú výlety len drahšie (viď rozmach cestovného ruchu a vidím, ako všetko ide hore – obrovský dopyt).
Ak by som mohol dať radu, tak sa neorientuj len najlacnejším variantom. Keď už ideš do Antarktídy, pozri si aj Falklandy, South Georgiu a oplatí sa natiahnuť plavby na dlhšie. Tie najlacnejšie trvajú okolo 9 dní a rozdiel medzi 9- a 14-dňovou plavbou nie je zas až taký drastický.
Ak ideš cez hociktorú CK, tak tie majú väčšinou o 20 a viac percent drahšie výlety. Preto je lepšie kontaktovať priamo spoločnosť (dnes je každá spoločnosť na webe, viď vyššie) Ak by si potreboval pomoc, kontaktuj ma na info@travelistan.sk
Je niečo, čo sa vymyká bežnému spoznávaniu?
Ak hľadáš niečo unikátne a netradičné, môžeš sa skúsiť plaviť na drevenej plachetnici. Pozri stránku https://www.barkeuropa.com/ . Ja s nimi išiel na 57 dní z Ushuaie do Kapského mesta a z toho sa plavil 12 dní popri Antarktíde a navštívil aj známy ostrov Tristan da Cunha . Takýto výlet stojí 9 100 eur (porovnaj si 9-dňový za 4 500 eur…). Treba tiež povedať, že dostať sa na takúto loď, na to sa čaká aj rok.
Čo by som mal vedieť o plavbe?
- Musíš si byť vedomý, že sú tu extrémne veľké vlny. Niekedy aj 13-metrové. Priemerné sú cca 5 – 7 metrové. Morská choroba chytí takmer každého.
- Je jedno, ktorú plavbu si vyberieš, v Antarktíde sa vystupuje na pár hodín – neprespáva sa.
- Teploty počas obdobia od novembra do marca sú okolo 14°C.
- Od novembra do marca je vlastne polárny deň (slnko takmer nezapadne).
Dúfam, že článok ,,Antarktída – cestovateľské rady“ bol pre teba nápomcný. Ak by si potreboval pomôcť, píš na info@travelistan.sk
Ďalšie cestovateľské rady, itineráre a odporúčania nájdeš tu.