Ako sa dostať k druhej najvyššej hore sveta – trek do base campu K2

Do Pakistanu idem tentoraz k 2.najvyššej hore sveta, ktorá sa volá K2. Je to jeden z najkrajších trekov aj vďaka tomu, že sa prechádza cez ľadovce, hlboké údolia a spí sa v stane. Toto nie je Nepál, kde spíš v hotelíkoch. Tento trek vyzerá rovnako ako pred 60 rokmi. V článku nájdeš podrobné rady k treku k majestátnej hore K2.

Bezpečnosť

Pakistan by som mohol rozdeliť do dvoch kategórií. Jednak na oblasti, kam sa dá cestovať a riziko je minimálne a jednak na oblasti, do ktorých sa neodporúča cestovať – ako sú oblasti Kvéta, Péšavár a miesta v blízkosti afganských hraníc. Pri návšteve Pakistanu dbaj aj o to, aby si dodržoval tieto pravidlá. Ja sa budem pohybovať v najbezpečnejšej oblasti celého Pakistanu. Ideme tam, kde vládne jednotky majú absolútnu kontrolu.

 • Do Pakistanu je zakázané priniesť alkohol a v žiadnom prípade sa nepokúšajte prepašovať ho. Zakázané je tiež priniesť bravčové mäso – napríklad v konzervách.
 • Nefotografujte vojakov, vojenské kolóny a ani policajtov!
 • Pri bezpečnostných kontrolách na letiskách neodporujte! Verte, že kontroly sú riadne a nikto tu s vami nebude zaobchádzať v rukavičkách.
 • Riaďte sa zdravým rozumom!
 • Vodu pite len balenú, z fliaš!
 • V batožine nemajte žiadne tričká s americkými či britskými znakmi a ani nič vojenského charakteru!
 • Majte so sebou fotokópiu pasu!

Ako sa dostať k druhej najvyššej hore sveta - trek do base campu K2

Víza

Do Pakistanu potrebujú Slováci a Česi víza. Ambasáda pre Slovákov je vo Viedni http://www.mofa.gov.pk/austria/ a víza sa vydávajú zadarmo. Proces udeľovania víz trvá cca 2 – 3 týždne a potrebujete nasledovné veci:

 • Voľnú dvojstranu v cestovnom pase
 • 2 fotografie pasového formátu
 • Vyplnený vízový formulár
 • Ak ideš ku K 2 base campu – potvrdenie od miestnej pakistanskej CK
 • Letenku do Pakistanu
 • V pase by nemala byť izraelská pečiatka

Informácie sa neustále menia, a preto si ich vždy over na oficiálnej stránke Pakistanu.

Kedy ísť?

Najlepšie obdobie na trek ku K2 je od konca júna do polovice augusta.

Ako sa dostať k druhej najvyššej hore sveta - trek do base campu K2

Letenky

Najlepším východiskovým bodom je Islamabad. Žiadne priame lety z Viedne alebo Budapešti neexistujú. Výhodné letenky pozri na stránke od Dušana Kráľa www.kadetade.com.

Musím ísť ku K 2 cez CK?

Úprimne, neviem si predstaviť ísť bez sprievodcu. Prechádza sa cez ľadovce, a teda cesta cez snehové polia sa neustále mení. Ja som využil služby tejto CK respektíve napíšte na mail hunzavalleyexperience@gmail.com Na internete nájdeš mnoho CK a dokonca aj o niečo lacnejších. Rozhodol som sa pre túto, pretože je to kamarát, poznám ho a hlavne mám pocit istoty, že keď pošlem peniaze do Pakistanu, nezdrhne mi s nimi😊. Plus nie vždy čo je najlacnejšie, je aj najlepšie. Pre mňa je podstatný pomer výkon – cena.

Ako sa dostať k druhej najvyššej hore sveta - trek do base campu K2

Baltoro ľadovec

Po K2 by som chcel ísť niekam ďalej. Kam sa dá ísť?

Z Pakistanu sa dá prejsť do Číny cez slávnu Karokoram Highway. Tu treba povedať, že hranica je otvorená tak od mája do októbra. Všetko závisí od prívalov snehu na hraničnom prechode, ktorý leží vo výške vyše 5-tisíc metrov. Všetky informácie nájdeš na http://travelistan.sk/destinacia/azia/pakistan/

Víza do Číny už musíš mať vybavené dopredu.

Z Pakistanu do Indie

Zatiaľ jediný hraničný prechod pre turistov je medzi mestami Lahore – Amritsar, ktorý je otvorený cez deň. Samotný hraničný prechod patrí medzi najbizarnejšie zážitky a odporúčam sa tu zdržať do zotmenia. Prečo? Prečítaj si v tomto článku.

Víza do Indie treba vybaviť dopredu. Podrobné cestovateľské rady si môžeš prečítať tu.

Z Pakistanu do Iránu

Hoci hraničný prechod medzi krajinami Pakistan a Balúčistan je otvorený, neodporúča sa prechádzať tadiaľ. Je to oblasť v Pakistane, kde operuje Taliban a napríklad uniesli dve Češky, ktoré dlho držali v zajatí. Pochopiteľne, že nájdeš cestopisy, ako mnoho Slovákov a Čechov prešlo cez túto oblasť, ale keď sa nič nestane, každý je hrdina. Ja osobne by som do Balúčistanu nešiel, a to som bol aj v Iraku či v Afganistane.

Najčastejšie otázky ohľadom Iránu nájdeš tu.

Z Pakistanu do Afganistanu

Dá sa len preletieť. Po zemi je to nemožné. Podrobné rady o Afganistane si môžeš prečítať tu.

Ako vyzerá trek

Trek patrí k náročnejším a treba už mať nejakú fyzickú predispozíciu. Ak si trekoval povedzme v Himalájach a išiel do známeho Everest Base Campu, okruh okolo Annapurny či na Mera Peak, tak toto je ťažšie.

Tu neexistuje ako v Nepále, že večer prespíš v jednoduchých hotelíkoch či sa naješ v reštaurácii. Tu to všetko vyzerá ako počas prvých expedícií pred 60 rokmi. Spíš v stane, varí sa na variči, všetko sa nosí so sebou a mobilný signál takmer neexistuje.

Ako sa dostať k druhej najvyššej hore sveta - trek do base campu K2

Čo si so sebou zobrať

Expedícia k základnému táboru K 2 (8 611 m), druhému najvyššiemu vrchu planéty Zem

Itinerár

1.deň: Odlet do Islamabadu s jedným prestupom.

2.deň: Prílet do Islamabadu a následne presun privátnou dopravou po najznámejšej ceste Karakoram Highway smerom do Chilas – 480 kilometrov, kde prespím v hotelíku.

Ako sa dostať k druhej najvyššej hore sveta - trek do base campu K2

Karakoram Highway – Slávna a strategická cesta v celkovej dĺžke 1 300 km, ktorá bola postavená v roku 1966. Spája mestá Islamabad a čínsky Kašgar. Karakoram Highway je krásnym zážitkom, a to nielen v pakistanskom meradle. Nikde na svete nie ste tak blízko k sedemtisícovkám, ľadovcom, hlbokým údoliam a dobrodružstvám ako tu. Môžete o nej počuť stokrát, ale v skutočnosti je ešte krajšia, ako sa hovorí.

Dnes je cesta veľmi bezpečná a každý rok je v lepšej kondícii vďaka čínskym investíciám, ktoré smerujú ku skvalitneniu cesty.

3.deň: Pokračovanie v ceste cez vysokohorskú diaľnicu do Skardu. Putovanie bude trvať približne 12 hodín po ťažkom teréne. Noc v hoteli.

4.deň: Cesta do Askole s prenajatými džípmi cca 7 hodín. Askole je posledná dedina pred trekom k základnému táboru. Noc v stane vo výške cca 3-tisíc metrov.

5.deň: Dnes spolu s nosičmi začíname trek. Po 2 – 3 hodinách sa dostaneme do Korofongu, prekročíme rieku Biafo a vystúpime na Biafo ľadovec. Po obede v Korofongu pokračujeme do Džholy 2 – 3 hod. Noc v stane.

6.deň: Trek z Džholy do Phaiyu – cca 5 – 7 hodín. Prespanie vo výške 3 600 metrov.

7.deň: 7 hodinový trek do Urdukasu. Po ceste uvidíme Paiyu Peak, Koriči, Uli Biaho, Trango Towers. Spať budeme vo výške 4 200 metrov.

8.deň: Z Urdukasu do Goro IInám to bude trvať vyše 6 hodín. V strede dňa budeme prechádzať popri slávnom Baltoro ľadovci. Spanie vo výške 4 500 metrov.

9.deň: Z Goro II ku Concordii. Počas ľahšieho 4-hodinového treku sa dostaneme na miesto, kde uvidíme K2 ako na dlani. Spanie vo výške 4 550 metrov.

10.deň: Oddych, vychutnávanie si pohľadu na jeden z najkrajších vrchov planéty. Ten, kto by bol aktívny, môže ísť k base campu alebo sa pozrieť bližšie ku Gašerbrumu.

11.deň: 6-hodinový trek do tábora Ali. Budeme prechádzať cez ľadovec, ktorý bude v danej nadmorskej výške patriť medzi náročné výstupy. Táborisko Ali má asi najkrajšie výhľady na K 2 a Concordiu. Noc v stane vo výške 5 050 metrov.

12.deň: Najťažší deň. Z kempu odchádzame okolo 2. hodiny nad ránom, aby sme prešli cez priesmyk Gondogro vo výške 5 700 metrov. Niektoré úseky budú dopredu zafixované lanami. Do táboriska Hispang – 4 883 metrov by sme mali prísť okolo 13.00 h. Najťažší deň, ale asi najkrajší.

13.deň: Postupný zostup do Dalsam Pa – 4 200 metrov by nám nemal zabrať viac ako 4 hodiny.

14.deň: Pomaly prichádzame do civilizácie. Napriek tomu vidíme ďalšie vrchy ako K 6 a K 7. Noc v Saičo vo výške 3 400 metrov.

15.deň: 3-hodinový trek do Huše s výhľadom na Mašerbrum.

16.deň: 6-hodinová jazda džípom späť do Skardu.

17.– 18.deň: Odchod späť do Islamabadu po Karakoram Highway.

19. deň: Odlet domov.

Koľko to stojí?

Celý trek okrem hlavnej letenky vyjde na 2 050 USD na osobu.

Čo zahŕňa cena:

 • Vízovú podporu
 • Letiskové transfery
 • Povolenia na Karakoram Highway a na trek
 • Komplet ubytovanie v rámci programu
 • Privátnu dopravu
 • Plnú penziu počas treku
 • Prenosnú kuchyňu so stoličkami atď.

Čo cena nezahŕňa

 • Obed a večeru v hoteloch – Islamabad, Skardu
 • Poistenie
 • Víza – cca 50 eur, vybavím ich vo Viedni

Alebo rozmýšľaš ísť na trek do Everest base camp? Pozri podrobné rady na stránke Travelistanu.

 

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zdieľaní