Vitajte v našom itinerári k Somálsku! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.
Ešte predtým, ako vám vysvetlíme ako sa cestuje v Somálsku, je dôležité poznať aktuálny stav. Somálsko je rozdelené do niekoľkých provincií. Tou najbezpečnejšou je oblasť, ktorá sa volá Somaliland. Je to autonómna oblasť, ktorá vyhlásila samostatnosť v roku 1991 od centrálnej vlády v Mogadišo. Fakticky funguje ako samostatný štát. Má vlastnú menu, armádu, políciu, vlajku, územie. Ale de iure túto oblasť ešte nijaký štát neuznal, takže Somaliland oficiálne patrí stále pod federálnu vládu Somálska. Ako sa v tejto časti Somálska cestuje?
Somaliland navštívi do 1000 turistov ročne, takže to patrí medzi najmenej navštevované kúty sveta.
Bezpečnosť
Momentálne je to veľmi bezpečná oblasť, kde vám nič nehrozí. Je to bezpečnejšie ako Filipíny! Možno vám tento výrok príde veľmi silný, ale dávam zaňho ruku do ohňa. Ako bývalý sprievodca som tvoril zájazdy a musel som myslieť aj na bezpečie pre klientov. V tomto smere vyhodnocujem Somaliland ako veľmi bezpečnú oblasť. Samozrejme situácia sa môže zmeniť a treba si preveriť situáciu pred cestou. Ak by ste chceli vedieť aktuálnu situáciu, napíšte nám na na mail info@travelistan.sk.
Ako sa dostať do Somalilandu?
Potrebujete osobitné víza, čiže tu neplatia somálske víza. Víza získate na veľvyslanectve v Addis Abeba (Etiópia) na počkanie. Potrebuje mať jednu voľnú stranu v pase, jednu fotografiu a vyplniť formulár v angličtine. Veľvyslanectvo je otvorené od pondelka do piatka doobeda.
Ak by sa vám nechcelo cestovať do etiópskej metropoly, môžete víza získať cez ministerstvo turizmu. Napíšte im mail na slsports1@hotmail.com alebo ich kontaktujte cez stránku www.somalilandtours.com.
Letecká doprava
Do Somalilandu lieta letecká spoločnosť Etiophian Airlines cez Addis Abeba, ale ide o veľmi drahé lety. Po prílete musíte zaplatiť vstupný poplatok 50 USD. Ak však idete po zemi, tento poplatok neplatíte. Všetko sa ale môže kedykoľvek zmeniť.
Autobusová doprava
Ak idete zemi, máte dve možnosti. Buď cez Etiópiu alebo Džibutsko. Do samotného Somálska sa ale nedostanete po zemi. Len letecky do mesta Mogadišo a musíte to spraviť cez miestnu CK. Deň v Mogadišo stojí neuveriteľných 650 USD! Ak by ste chceli ísť, napíšte nám na info@travelistan.sk!
Z Etiópie – najvhodnejšia cesta je ísť ranným autobusom z Addis Abeba z námestia Memelik o 5:00h smerom do etiópskeho mesta Harar, ktoré je svetovým dedičstvom UNESCO. Cesta trvá okolo 9 hodín. Z Harare potom pokračujte miestnym spojom, ktorý odchádza niekoľkokrát za deň, do mesta Jijiga približne 2 hodiny. Následne prestúpite do autobusu smerom k hraniciam Wajaale. Cesta trvá cca. 1 hodinu. Celková cena z Addis Abeba na hranice je cca. 20 EUR. Hranica je otvorená od 8:00 do 18:00. Hranicu prejdete za pár minút. Doprava z hranice do Hargeisa – hlavného mesta Somalilandu, trvá asi 90 minút a stojí to 9 EUR.
Z Džibutska – Z Džibuti city na hranice je to 19 kilometrov. Hranica je otvorená od 8:00 do 18:00. Po prejdení hraníc idú len nočné džípy do Hargeisa. Preto prekročte hranicu okolo 15:00. Cesta trvá po rozbitej púštnej ceste 12 hodín. Cena je 45 USD. V džípe vás bude okolo 10 ľudí. Ide o nepohodlný presun, takže nie je vhodný pre tých, ktorí vyžadujú pohodlie.
Odporúčame ísť cez Etiópiu a potom ísť do Džibutska.
Čo vidieť v Somalilande?
Nie je tu toľko atrakcií ako v iných krajinách. Tu sa zážitky hľadajú. Vy skôr budete pre zážitkom miestnych. Miestni ľudia vedia veľmi dobre anglicky a budú sa vás pýtať na všetko možné, aj vám veľmi ochotne pomôžu.
Hargeisa – hlavné mesto autonómnej oblasti Somaliland. Najväčšou atrakciou je tu ťaví trh, otvorení každý deň okrem piatka. Tiež starý MIG ako pomník víťazstva. Potom zostáva už len atmosféra miesta, nič viac. 🙂 Ubytovanie zoženiete veľmi slušné od 10 USD. Žiadne guesthousy tu neexistujú. Na hoteli Oriental získate zadarmo aj všetky potrebné info ohľadom ciest do okolia. Cena ubytovania v hoteli Oriental je od 15 USD. Všetky hotely majú veľmi dobré pripojenie na internet.
Las Geel – nachádzajú sa tu niekoľko tisíc rokov staré jaskynné maľby, asi 50 km od mesta Hargeisa. Dostanete sa sem len prenajatým autom, ktoré si ľahko vybavíte napríklad Hotel Oriental. Cena za auto je okolo 80 USD plus vstup 20 USD. Tieto maľby patria k svetovým unikátom, a keby sa nachádzali niekde inde, určite by boli pod ochranou UNESCO.
Berbera – pobrežné mesto, kde je more a pocit, že ste úplne sami. Plážovú dovolenku si tu však nepredstavujte. Spýtajte sa na aktuálne informácie k doprave cez hotel Oriental. Niekedy potrebujete aj ozbrojený doprovod, ale hotel vám vie vybaviť, že nemusíte ho mať.
Na čo si dať pozor?
-
- Nestratiť pas, lebo v krajine nie je žiadne zastupiteľstvo.
-
- V krajine je zakázaný alkohol a ani ho neprenášajte cez hranice.
-
- Dodržujte pitný režim.
- Pri fotení si vypýtajte súhlas.
Peniaze a ceny
V krajine platí somalilandský šiling alebo americký dolár. Zmenárne sú na ulici a potrebujete na ne tašku. Bankomatové karty nevyužijete. Napriek tomu, že ide o najchudobnejší kút sveta, nie je to úplne najlacnejšie, ale ani také drahé, ako napríklad Tanzánia alebo Keňa.
- voda 0,5 USD
- jedlo od 2 USD
- ubytovanie od 10USD
- víza 70 USD
Žiadne suveníry tu nedostanete. 🙂
Somaliland je cestovateľská pecka!