Ako prejsť Severnú a Južnú Kóreu naraz – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Rád by si v rámci jednej cesty navštívil obe kórejské krajiny, ktoré sú rozdelené vojnou už od roku 1950? Ako sa dajú prejsť, keď medzi nimi neexistuje hraničný prechod? V článku nájdeš podrobný návod ako sa dá naraz prejsť Severná a Južná Kórea.

Dá sa to?

Samozrejme, že sa dá😊 Napriek tomu, že hranica medzi Južnou a Severnou Kóreou je od roku 1950 nepriechodná a žiaden hraničný prechod tu nie je otvorený, tieto krajiny sa dajú prejsť v rámci jednej cesty.

Ak spájaš tieto dve krajiny, musíš ísť cez tretiu krajinu. V tomto prípade je najlepšou voľbou Čína.

Ako prejsť Severnú a Južnú Kóreu naraz – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Ako plánovať?

1.Odporúčam najprv navštíviť KĽDR, následne prejdeš do Číny a z Číny odletíš do Soulu alebo Busanu v Južnej Kórei.

2.Je lepšie túto cestu spraviť v tomto poradí, a nie opačne. Ak by si najprv navštívil Južnú Kóreu, juhokórejská pečiatka by zbytočne vyvolávala otázky na hraniciach s KĽDR (podozrivé by bolo, prečo si bol pred pár dňami v Južnej Kórei).

Ako je to s vízami?

 – Do KĽDR potrebujeme nielen víza, ale aj ísť cez miestnu CK. Žiaden voľný pohyb po KĽDR nie je možný!!!! Vždy s miestnymi sprievodcami.

Nikto nemôže ísť do KĽDR len tak. Všetko musí byť v organizovanej skupine pod dohľadom miestnych sprievodcov. Väčšinou sú dvaja sprievodcovia a jeden „tajný“. Najlepšie je pripojiť sa ku skupine cez oficiálnu cestovnú kanceláriu – http://www.koryogroup.com/index.php, ktorá sídli v Pekingu a vybaví ti všetky potrebné víza a povolenia. Toto je pôvodná CK, cez ktorú idú všetci a má povolenie od samotnej vlády. Funguje to veľmi jednoducho. Vyberieš si program, ktorý ťa zaujme, zaplatíš a príde ti informácia o tom, kedy máš prísť do Pekingu. Letenky do Pekingu si zabezpečíš sám. Pricestovať do KĽDR je možné buď lietadlom z Pekingu alebo vlakom z Pekingu. Dá sa to aj skombinovať.

– Do Južnej Kórey je bezvízový styk a najmä sa tu môžeš pohybovať voľne bez obmedzení a hlavne sám😊

Letenky

Pri plánovaní cesty potrebuješ hlavnú letenku do Pekingu a naspäť zo Soulu alebo Busanu. Do KĽDR sa dostaneš z Pekingu a letenku ti zabezpečuje cestovná agentúra s ktorou ideš do KĽDR viď nižšie.

Ako prejsť Severnú a Južnú Kóreu naraz – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Air Koryo na trase Peking – Pyongyang

Bezpečnosť

Obe krajiny sú veľmi bezpečné a nič ti nehrozí. Dokonca sa nevyžaduje žiadne očkovanie. Avšak v KĽDR sa MUSÍŠ riadiť nasledovnými opatreniami, ktoré musíš akceptovať!

 • Neprinášaj do Severnej Kórey demokraciu, západnú filozofiu a tvoj osobný pohľad na svet! Musíš sa držať zásad, že toto je iná krajina, netreba klásť otázky, aj keď ich v duchu máš, a keď áno, nech sú politicky korektné.
 • Nerobiť si srandu, posmešky, neohovárať, a to ani v hotelovej izbe, pretože ťa môžu odpočúvať!
 • Budeš upozornený na to, že ak máš severokórejské noviny, nemôžeš ich hodiť do koša. Noviny sa totiž zmieňujú o veľkom lídrovi Kimovi, a teda noviny musia byť uhladené a pekne položené na stôl.
 • Nemôžeš vyjsť z hotela mimo programu. Ani sa o to nepokúšaj! Všade sú vojaci.
 • Na konci výletu ti prezrú fotografie a tie, ktoré sa nezhodujú so severokórejskou propagandou, budú vymazané. Nepokúšaj sa zatajiť pamäťové karty!
 • Fotografovanie a natáčanie na kameru je možné len so súhlasom kórejského sprievodcu.
 • Ak ti povedia, že sa pokloníš soche Kim Ir-sena, tak aj keby ti to žily trhalo, spravíš to.
 • Po skončení oficiálneho programu budeš v hoteli. Nepokúšaj sa porušiť pravidlá, pôjdeš pekne tam, kam vám sprievodcovia povedia.
 • Ak máš problém dodržať čo len jednu z vymenovaných pravidiel a odporúčaní, zváž, či naozaj chceš ísť do KĽDR.
Ako prejsť Severnú a Južnú Kóreu naraz – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Masové hry kórejského ľudu

Ako je to s peniazmi?

V Južnej Kórei všetko a všade zaplatíš kreditnou kartou. Je to normálna štandardná krajina, kde všetko funguje a ide.

V KĽDR platobnú kartu nevyužiješ – nemáš kde. Dá sa platiť eurami, dolármi a čínskymi juanmi. Miestne peniaze won ti zabezpečí miestny sprievodca, ale nemáš nimi kde platiť.

Internet, mobilná sieť…

V KĽDR sa určite odstrihneš od vymožeností západného sveta. Žiaden mobilný signál. Žiaden internet, facebook, instagram, mail… prosto NIČ.

Južná Kórea je absolútne opozitum. Internet a mobilná sieť je absolútne všade.

Itinerár

1.deň: Prílet do Pekingu

2.deň: Ak by si išiel do KĽDR cez http://www.koryogroup.com/index.php , tak v tento deň absolvuješ povinné stretnutie v kancelárii, kde ti povedia a zopakujú, čo sa môže a nemôže v KĽDR. Program a termín do KĽDR si rezervuj minimálne 1,5 mesiaca dopredu.

3.deň: Odlet do hlavného mesta KĽDR

4.– 10. deň: Program v KĽDR podľa toho, čo si si vybral cez http://www.koryogroup.com/index.php

Ako prejsť Severnú a Južnú Kóreu naraz – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Všade je s tebou sprievodca a vojak

11. deň: Odchod vlakom z KĽDR do Pekingu

12.deň: Príchod do Pekingu a večer odlet do Soulu

13– 14. deň: Soul – hlavné mesto krajiny s tisícročnou históriou, z ktorej sa však, žiaľ, veľa nezachovalo. Dôvodom bola kórejská vojna v období rokov 1950 – 1953. Dnes je to moderné mesto s pár historickými budovami, ktoré patria medzi svetové unikáty. Soul má skvelo vybudované a prehľadné metro s nápismi v angličtine, takže sa v ňom nedá stratiť.

Ako prejsť Severnú a Južnú Kóreu naraz – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Moderný Soul

 • Gyeongbokgung – kráľovské sídlo dynastie Joseon (Čoson) od roku 1395. Palác so 7 700 izbami bol najväčším palácom v krajine. Napriek japonskej invázii a kórejskej vojne získate ešte vždy celkom dobrý prehľad o architektúre z obdobia stredoveku. Budovy sú postavené v štýle feng šuej. V rámci paláca je aj múzeum kórejských zvykov, ktoré je asi najlepšie v krajine.
 • Jongmyo (Čongmjo) – svätyňa pod patronátom UNESCO a jedno z najkrajších miest v Soule. Je to miesto, kde boli pochovávané duše kórejských vládcov. Krásny park a odporúčam sa tu prejsť s kórejským sprievodcom, ktorý poskytuje fundovaný výklad v angličtine zadarmo. Platíš len lístok do komplexu.
 • Dongdaemun – tradičný a najväčší trh v Soule, kde nájdete hlavne šatstvo a všemožné pokrmy.
 • Nandeamun – jedna z ôsmich historických brán pochádzajúcich zo 14. storočia. Hneď vedľa sa nachádza najstarší tradičný trh v Južnej Kórei Nandeamun market.
 • Historická budova Radnice v centre mesta
 • Soul Tower – ak si chceš pozrieť panorámu mesta, Soul Tower je skvelá voľba, a to najmä večer.
 • Bejzbol – najpopulárnejší šport v Južnej Kórei. Aj keď v zásade nie si fanúšikom tohto športu, budeš nadšený z atmosféry a z toho, ako sa vedia miestni zabávať. Tento šport je hlavne o atmosfére, fandení a športovej kultúre. Nemusíš sa obávať žiadnych násilností. Lístky kúpiš v informačných centrách.
 • Yongsan electronic market – komplex s obchodmi s elektronikou, človek nájde high-tech veci za dobré ceny v tuctoch obchodov, jeden vedľa druhého.
 • Kopce nad Soulom – Ak neplánuješ navštíviť kórejský vidiek, ale už ťa dusí metropola, na sever od Soulu, menej ako hodinu cesty metrom z centra mesta sa nachádza národný park Bukhansan. Za jeden deň alebo aj za pol dňa je možné obehnúť pár krásnych brál a vodopádov, park je posiaty aj budhistickými kláštormi. Vrelo odporúčam.
 • Gangnam – živá komerčná ulica, resp. štvrť, kam mladí Kórejci chodia do klubov a reštaurácií. Áno, tušíte správne, odtiaľto pochádza Gangnam style.

15.deň: Odchod rýchlovlakom (cca 2 hodiny) http://www.letskorail.com/ebizbf/EbizbfForeign_pr16100.do?gubun=1do Gyeongju V okolí mesta Gyeongju (Gjongdžu) sa nachádzajú pamiatky kráľovstva Silla, ktoré neboli takmer vôbec zničené kórejskou vojnou.

Ako prejsť Severnú a Južnú Kóreu naraz – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Kráľovské hrobky

 • Park Timuli – nájdeš tú kráľovské hrobky v centre mesta.
 • Bulguksa – jeden z najstarších budhistických chrámových komplexov, ktorý je v súčasnosti pod ochranou UNESCO. Viac informácií nájdete na tejto stránke: http://jikimi.cha.go.kr/english/world_heritage_new/Bulguksa.jsp.
 • Seokguram – slávna Budhova socha v jaskyni, kam chodia mnohí pútnici. Je to nádherná prechádzka a tí akčnejší sa môžu prejsť aj pešo z/do Bulguksa chrámu.

16– 17. deň: Odchod rýchlovlakom do Busanu.

Prímorské mesto, kam sa chodia Kórejčania opaľovať a kúpať. Slováka miestne podmienky na kúpanie neohúria, ale skôr budeš prekvapený modernou architektúrou a skvelým rybím trhom, kde dostaneš tie najčerstvejšie morské potvory. Odporúčam vám ochutnať na rybom trhu miestnu špecialitu – chobotnicu jagalchi. Pripravuje sa tak, že chobotnicu nasekajú zaživa na jemné kúsky a kým sa ešte hýbe, prehltneš kúsky chobotnice. Cítiš v žalúdku, ako sa ti to tam pohybuje. Predtým si objednaj miestnu pálenku sodžu, aby si po prehltnutí chobotnicu spláchol.

 • Pusan Tower – vyhliadková veža vysoká 118 m týčiaca sa nad celým mestom.
 • Yonggungsa chrám – budhistický chrám nazývaný aj dračí chrám. Patrí medzi najpopulárnejšie chrámy v meste.
 • Gamcheon – miesto, kam počas kórejskej vojny utiekli utečenci. Dnes sa ti tu naskytne pohľad na to, ako voľakedy Kórejčania žili a aký bol vtedajší život.
 • Songjeong pláž – ak sa chceš kúpať, tak odporúčam túto pláž. Sú tu však nielen najlepšie pláže v Busane, ale aj večerný život stojí za to!
 • Haeundae – najpopulárnejšia pláž kórejského polostrova, ale pozor, medzi vami a ostatnými slniacimi sa ľuďmi bude doslova iba pár centimetrov! Ako atrakcia stojí za to vidieť, ale je možno lepšie ísť večer do okolitých barov než cez deň na pláž.

17.deň: Odlet domov z Busanu alebo pokračovanie do Japonska alebo do Vladivostoku a ísť transsibírskou magistrálou do Moskvy😊

Koľko to vyjde?

Najdrahšou položkou je KĽDR!!!! Keďže KĽDR nemôžeš spraviť sám a MUSÍŠ ísť cez miestnu CK, 7 dní stojí od 1 100 eur v závislosti od programu (je v tom všetko – letenka z Pekingu do KĽDR, vlak naspať do Pekingu, víza, plná penzia, ubytovanie v 4-hviezdičkovom hoteli, sprievodca)

Letenka Peking – Soul vyjde od 100 eur na osobu a samotná Južná Kórea je veľmi lacná. Dokonca lacnejšia ako Čína!!!! Takže 6-dňový program v Južnej Kórei so všetkým vyjde od 350 eur na osobu.

Ak to teda zrátam, tak za celú cestu by si sa mal zmestiť do 2 000 eur bez hlavnej letenky (letenka Viedeň/Budapešť – Peking a Busan – Viedeň/Budapešť od 500 eur).

Podrobné cestovateľské rady do KĽDR nájdeš tu.

Južná Kórea a podrobné cestovateľské rady nájdeš tu.

 

 

 1. Dobrý den,
  velmi nás zaujal Váš cestovatelský portál. Jelikož také provozujeme cestovatelský portál, který ovšem funguje na trochu jiné bázi, tak jsme si říkali, že vás kontaktujeme. Pokud byste se rozhodl sdílet část vašeho cestovatelského obsahu, velmi rádi vás budeme propagovat na našem webu.
  Děkujeme za odpověď.
  S pozdravem,
  Honza Herzán

 2. Toto si zaradím do poradovníka 😉
  Voľakedy sa aj do ZSSR cestovalo so sprievodcom a predsa sm napokon išiel prakticky na vlastnú päsť (proste som sa so sprievodcom dohodol 😉 a videl veci, ktoré nevidel ani Zikmund a Hanzelka (usudzujúc podľa ich tajnej správy pre UV KSČ 🙂
  Takže určite sa dá aj tam inak.
  Aj o Kube tvrdili, že tam nie je internet – a bol. A prakticky všade (ale len na námestiach).
  Lebo hoci som v Severnej Korei zatiaľ nebol – predsa len s ňou mám zážitok, ktorý asi nemajú mnohí.
  Počas ZVS som na jeden deň dostal na starosť delegáciu generálneho štábu jej armády – asi dvadsať odekorovaných generálov nižšieho a veľmi šťúpleho vzrastu, ktorí pričli do ČSSR nakúpiť … no to je možno ešte stále tajné 😉
  Vlastne by som ich mohol ísť navštíviť a pospomínať – kdeželen mám ten starý adresár ?
  Vďaka za tip !

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zdieľaní