1. Vizitky hotelov – Čína je krajina, kde sa veľmi ťažko dohovoríte svetovým jazykom. Ak neviete po čínsky, tak vám okrem veľkých miest nikto nebude rozumieť. Ak teda idete mimo hotela, berte si so sebou vizitku. Ak sa náhodou stratíte, ukážete ju taxikárovi a ten vás lacno odvezie na váš hotel. Pri pokuse vysloviť názov hotela v čínštine je veľká pravdepodobnosť, že názov poviete zle.
2. Užitočné papieriky – Všade, kam len pôjdete, či už sú to reštaurácie, obchody alebo stanice, všade budú čínske znaky. Vytvorte si aj vy podobné papieriky s potrebnými informáciami. Predstavte si, že idete na vlakovú stanicu a potrebujete povedať, ktorú rezervačnú triedu chcete. Ukážete papierik a máte vyhraté. Papierik s čínskou vetou získate na recepciách hotelov niektorej zahraničnej siete. Veľmi radi vám napíšu vety, ktoré sa vám pri cestovaní v Číne zídu.
3. Výmena peňazí – Ak cestujete do Číny, tak majte na pamäti, že vymeniť peniaze môžete väčšinou iba v Bank of China. Výber z kariet môžete spraviť v bankomatoch Bank of China, ABC Bank a Bank of Agriculture. Medzinárodnou kartou sa dá platiť len na lepších hoteloch. Ak vstupujete do Číny po zemi, vymeňte si od miestnych priekupníkov malú sumu peňazí. V Číne nedokážete zaplatiť dolárom, ani eurom.
4. Sociálne siete – Ak chcete v Číne ísť na facebook, gmail, youtube tak všetko je zablokované. Dá sa to však obísť ak si nastavíte VPN pred odchodom do Číny. Na youtube nájdete veľa návodov ako si to zriadiť a správne nastaviť.
5. Knihy – Do Číny je zakázaný dovoz kníh, ktoré obsahujú fotografie dalajlámu. Takisto knihy zakázaných čínskych autorov. Tých zistíte jednoducho, keďže dnes každý zakázaný autor je napísaný na obale knihy.
6. Káva – Okrem veľkých miest, kde funguje hlavne sieť Starbucks, kávu v zásade nekúpite alebo bude predražená. Espresso vás vyjde cca. 4 eur. Ak bez kávy nemôžete žiť, prineste si radšej vlastnú. Takmer na každom hoteli je totiž rýchlovarná kanvica súčasťou príslušenstva izby.
7. Mapy – V krajine, kde vám nik nerozumie, takmer neexistujú mapy. Ak nemáte knižného sprievodcu, je lepšie mať v telefóne stiahnutú offline mapu v mobile.
8. Zapaľovače – Ak budete cestovať lietadlom, či už vnútroštátnym alebo medzinárodným, tak v žiadnej batožine nemajte zapaľovač. Vyhnete sa tak zbytočnému vybaľovaniu batožiny na letisku.
9. Reštaurácie – Len si predstavte, že všetko máte v čínskych znakoch. V mestách majú niekedy obrázky, ale často sa musíte spoliehať na svoju improvizáciu. Nám sa osvedčilo to, že sa prejdeme po reštaurácii s čašníkom okolo stolov, kde Číňania jedia, a ukážeme na to, čo sa nám páči. Uvidíte akú pozitívnu reakciu to bude mať u miestnych. Možno vás ešte aj ponúknu zo svojho jedla!
10. Ako si v Číne správne vybrať vlak – Na železničných staniciach, keďže vám nerozumejú, vám ako cudzincovi budú chcieť predať to najlepšie. Nemajte im to za zlé, majú skrátka pocit, že to chcete. Majte preto napísané na lístočku, o ktorú triedu máte záujem. A ktoré triedy vo vlaku existujú?
– soft sleeper – uzatváracie kupé so 4 lôžkami. Niekedy existujú aj kupé s dvoma lôžkami a vlastnou toaletou. Treba sa spýtať. Pozrite si prípadne, ako to vyzerá v kupé soft sleeper: https://www.youtube.com/watch?v=LJXWJqpCeVg.
– hard sleeper – otvorené kupé so 6 lôžkami – to jest dve hore, dve v strede a dve dole. To znamená že kupé nemá dvere. Lôžka spojuje rebrík a nedá sa spadnúť dole. Horné lôžka sú najpokojnejšie a najlacnejšie. Dolné lôžka zároveň slúžia ako miesto na sedenie pre tých, čo sú hore. Preto nebuďte prekvapení, ak máte dolné lôžko a niekto si k vám prisadne. Je to nepísaný zvyk a treba ho rešpektovať. Tu si môžete pozrieť video, ako to vyzerá v kupé hard sleeper: https://www.youtube.com/watch?v=nJZWKSev4EA.
– soft seater – sedadlá s rezerváciou.
– hard seater – sedadlá bez rezervácie. Ak sa vám sedadlo neujde, môžete stáť hoci aj 20 hodín.
11. Vhodné a nevhodné obdobie na cestovanie – Asi najlepšie obdobie je od konca mája do konca júna a od septembra do konca októbra. Vtedy je menej čínskych turistov, lacnejšie hotely a lepšie si zarezervujete dopravu.
Menej vhodné obdobie na cestovanie je jednoznačne počas veľkých sviatkoch. Od 1. mája do 7. mája a od júla do augusta počas školských prázdnin. Ak pocestujete v tomto období, pripravte sa na preplnené miesta, vysoké ceny hotelov a keď nemáte kúpený lístok na vlak, aj na nemožnosť dostať sa do vlaku.
12. Jedlo a chute – Čínska kuchyňa je úplne iná ako „Čína“, ktorú poznáte doma. Takmer zabudnite na sladko kyslé či ostro kyslé polievky a slivkové vína. Všetko je iné. Ak napríklad zájdete do pekárne a uvidíte niečo, čo vyzerá ako naša klasická šiška, určite nebude plnená džemom. Nenaleťte. My sme ju mali plnenú tuniakom. Čínske pečivo je úplne iné ako to naše. Okrem toho Číňania na raňajky milujú skôr ryžovú vodu, knedľu a niečo kyslé alebo štipľavé. Ak si chcete priniesť klobásku z domu, tak vedzte, že dovoz potravín ako sú syrové a mäsové produkty, je zakázané.
13. Taxíky – Každý taxík má tachometer a pri nástupe ho musí taxikár zapnúť. Ak by to nespravil, nemusíte platiť. Pri nástupe okamžite vyskočí suma od 5 do 13 yuanov, čiže tzv. nástupné, v závislosti od toho, v ktorom meste sa nachádzate.
14. Víza – Občania SR potrebujú na vstup do Číny turistické víza, ktoré dostanete v Bratislave. Ak cestujete len do Hong Kongu či Macaa, ktoré patrí Číne, tam víza nepotrebujete. Ak chcete napríklad navštíviť najprv Čínu a potom Hong Kong a následne sa vrátiť do Číny, potrebujete dvojvstupové víza.
15. Číslovky – Nemusíte sa naučiť hovoriť po čínsky číslovky, ale ako správne ukázať nie je na zahodenie. Vedeli ste, že keď v reštaurácii ukážete naše dve pivá, čašník vám prinesie osem otvorených pív?